Dziś jest:

Jesteś tutaj: Aktualności > Rodzina 500 plus

Aktualności

Rodzina 500 plus

2016-03-21

Szanowni Państwo,

W dniu 11 lutego 2016 r. została podpisana ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwana „500+”.

Zadania w zakresie przyjmowania wniosków i przekazywania do wypłaty świadczenia wychowawczego, wynikającego z ww. ustawy realizował będzie Urząd Gminy Wągrowiec, Referat Obywatelski i Spraw Społecznych. 

Wnioski przyjmowane będą w siedzibie Urzędu Gminy Wągrowiec od dnia 1 kwietnia 2016 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wnioski złożone od dnia 1 kwietnia 2016 r. do dnia 1 lipca 2016 r. rozpatrywane będą nie dłużej niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Mając na uwadze, że wypłata świadczenia na wniosek złożony od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r. włącznie, nastąpi ze spłatą od dnia 1 kwietnia 2016 r. oraz  z uwagi na dużą, przewidywaną liczę osób uprawnionych do wypłaty świadczenia (ok. 3000 osób) apeluję do Państwa o rozłożenie w czasie składania wniosków. Zapewni to sprawną obsługę wdrażania systemu, a Państwu zaoszczędzi cennego czasu.

Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi aktami prawnymi, które ułatwią Państwu procedurę składania wniosku o świadczenie wychowawcze.

W przypadku pytań, informacji chętnie udzielą merytoryczni pracownicy Urzędu: nr tel. 67 26-80-818.

Dokładamy wszelkich starań, aby proces wdrażania programu przebiegał sprawnie.

 

Wójt Gminy Wągrowiec

Przemysław Majchrzak

Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków.
Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. To nawet 6.000 zł netto rocznego wsparcia dla dziecka. Świadczenie wychowawcze to wsparcie długofalowe. Program Rodzina 500 plus to systemowe wsparcie polskich rodzin.

Informacja http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/

Podrecznik 500+ (*.pdf, 596KB)

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (*.pdf, 930KB)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 lutego 2016 r. (*.pdf, 915KB)

 

Rozporządzenie MRPiPS w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (*.pdf, 805KB) 

 


Szanowni Państwo,

W związku z trwającymi przygotowaniami do realizacji świadczenia wychowawczego (Rodzina 500+) przez Urząd Gminy Wągrowiec udostępniamy niezbędne formularze druków wynikających z Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 212)  w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze.

Uprzejmie informujemy, iż wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego (Rodzina 500+) można składać 

od 1 kwietnia 2016 r.

Jeśli wniosek zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tzn. od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016r., świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone
z wyrównaniem od 1 kwietnia, wnioski złożone od 2 lipca realizowane będą bez spłaty.Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (*.pdf, 4MB)

Dokumenty wymagane w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko (dot. sytuacji dochodowej):

Oświadczenie członka rodziny o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) – obecnie za rok 2014.

Oświadczenie członka rodziny o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym (*.pdf, 1,3MB)

Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego – obecnie za rok 2014 (dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonalnego).

Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów (*.pdf, 241KB)

Oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego – obecnie za rok 2014 (dotyczy właścicieli gruntów  rolnych).


Oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego (*.pdf, 189KB)


Ustalając dochód rodziny uprawniający do pobierania świadczenia wychowawczego, brany pod uwagę jest dochód za rok 2014. Natomiast, jeżeli w roku 2014, 2015 lub 2016,  aż do chwili składania wniosku, którykolwiek z pełnoletnich członków rodziny zmienił, utracił bądź uzyskał źródło otrzymywania dochodu konieczne będzie dostarczenie dokumentów potwierdzających przybycie lub utratę dochodu.

 

Wszelkich informacji udzielają pracownicy merytoryczni Urzędu osobiście lub pod nr tel. 67 26-80-818.

Wójt Gminy Wągrowiec

Przemysław MajchrzakCopyright © 2007 Gmina.pl. All rights reserved

 

web stats stat24

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij