Jesteś tutaj: Aktualności > 100–lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rąbczynie

100–lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rąbczynie

2016-06-21

Radośnie obchodziła jubileusz 100 – lecia swego istnienia Ochotnicza Straż Pożarna w Rąbczynie, na który 18 czerwca przybyli przedstawiciele władz gminy, związku strażackiego, zaprzyjaźnionych jednostek OSP i mieszkańcy wsi.

Uroczystości rozpoczęto Maszą świętą w kościele filialnym MB Częstochowskiej w Rąbczynie, której przewodniczył ks. Ryszard Pater. Proboszcz podczas głoszenia słowa nawiązał do życia i męczeńskiej śmierci św. Floriana – patrona strażaków.

Przy dźwiękach muzyki strażacy  przemaszerowali przed budynek szkoły, gdzie odbyły się główne uroczystości i złożono wiązankę kwiatów dla uczczenia byłych strażaków – ochotników.

Jubileuszowe uroczystości były okazją do wspomnienia minionych lat działalności, które zreferowała Bożena Urbańska – sekretarz zarządu miejsko – gminnego związku.

Wielu strażaków, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i sponsorów zostało tego dnia odznaczonych i wyróżnionych wieloma podziękowaniami. - „Zawsze chciałem należeć do straży pożarnej tak jak mój ojciec” – powiedział Alojzy Zielke – skarbnik OSP, który został uhonorowany Krzyżem Koronnym za 55 lata służby strażackiej.

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu przyznał złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” Bogdanowi Przesławskiemu, srebrne otrzymali: Antoni Bąkowski i Ireneusz Kozikowski oraz brązowe: Sławomir Brzykcy, Dawid Strzyżewski, Błażej Bąkowski, Przemysław Jakubaszek, Dominik Brzykcy.

Zarząd miejsko – gminny związku przyznał odznaki za wysługę lat, które wręczał prezes Łukasz Wiatrowski zasłużonym strażakom: Zenon Urbański – 65, Alojzy Zielke – 55, Antoni Bąkowski – 50, za 45: Bogdan Przesławski, Stanisław Brzykcy i Ireneusz Kozikowski, Zbigniew Kołtuniak – 40, Andrzej Kozikowski – 40, Piotr Zielke – 35, Jerzy Szperkowski – 30, Mieczysław Hutnik – 25, Dominik Brzykcy – 20 oraz 15 – lat: Sławomir Brzykcy, Waldemar Jakubaszek, Dawid Strzyżewski, Przemysław Jakubaszek, Emilia Brzykcy i Daria Kasperkowiak. Za wieloletnia współprace wręczono statuetkę Zenonowi Urbańskiemu – byłemu prezesowi i komendantowi. Wielu ofiarodawców i przyjaciół otrzymało pamiątkowe medale.

- „Wasza jednostka OSP nie tylko zajmuje się gaszeniem pożarów, ale także pełni ważną role wychowawczą. Ta miłość do straży była przekazywana przez pokolenia” – powiedział Przemysław Majchrzak – wójt Gminy Wągrowiec, który również przekazał jubileuszowej jednostce kilka kompletów umundurowania strażackiego. Natomiast delegacja zarząd miejsko – gminny związku w Wągrowcu (Łukasz Wiatrowski – prezes, Zbyszko Sygierycz – wiceprezes, Anna Majer – skarbnik) wspólnie z jednostkami OSP ufundowali sprzęt sygnalizacyjno – pożarniczy.

–„Jednostko OSP w Rączynie wpisała się w działalność ratowniczą na terenie powiatu” - powiedział Michał Piechocki – wicestarosta wągrowiecki.

Życzenia od prezesa zarządu wojewódzkiego związku odczytał Andrzej Kuraszkiewicz – prezes zarządu powiatowego związku. Wiele wytrwałości życzył st. kpt. Marek Piekutowski, który przybył w imieniu komendanta Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu.

Pamiątkową kronikę do spisywania działalności jednostki wręczył Jan Maćkowiak – wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP w Poznaniu. Życzenia również złożyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek OSP i Koła Gospodyń Wiejskich. W uroczystości również uczestniczyli: Paweł Golczyński – przewodniczący powiatowej komisji rewizyjnej związku, Zenon Urbański – honorowy prezes miejsko – gminny związku, Grażyna Zjawiska – radna Rady Gminy Wągrowiec.

Obecnie w OSP Rąbczyn zrzeszonych jest 19 strażaków, którymi kieruje Zarząd w składzie: Piotr Zielke – prezes, Stanisław Brzykcy – naczelnik, Sławomir Brzykcy – zastępca naczelnika, Alojzy Zielke - skarbnik i Dawid Strzyżewski – sekretarz.

OSP w Rąbczynie przez wszystkie lata działalności zajmowała się ratownictwem i rozwijała życie kulturalno – oświatowe. W 1946 roku została zakupiona motopompa ENESU, a w 1952 zakupiono samochód FENOME produkcji niemieckiej. W 1964 przy Szkole Podstawowej utworzono Harcerską Drużynę Pożarniczą, której opiekunem została nauczycielka Bożena Urbańska. W następnych latach przekształcona została w Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Ważnym momentem mieszkańców wsi była adaptacja kuźni zwanej „ kurzą chatką” na remizę strażacką. Co zaowocowało, że jednostka wzbogaciła się o samochód marki ŻUK, co nastąpiło w 1973 roku. Strażacy włączali się w zbiórkę środków finansowych na rzecz powodzian, a także oddawali bezcenny lek, jakim jest krew. Jednym z rekordzistów oddawania tego bezcennego daru ratującego życie drugiego człowieka jest Stanisław Brzykcy, który do chwili obecnej oddał 48 litrów. OSP za swoje osiągnięcia była wielokrotnie odznaczana i wyróżniana przez władze samorządowe i wojewódzkie. Natomiast Zarząd Główny Związku OSP RP wyróżnił najwyższym odznaczeniem Złotym Znakiem Związku wieloletniego naczelnika Zenona Urbańska, a Bożena Urbańska dwukrotnie była delegatem na Krajowy Zjazd Związku OSP. W 2009 roku jednostka wyposażona została w lekki samochód pożarniczy marki FORD.

(JM)