Jesteś tutaj: Aktualności > 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

2009-02-11

W mroźny wtorek 6 stycznia 2009 roku miały miejsce obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz uroczystość z okazji nadania naszej szkole sztandaru.

Uczniowie rozpoczęli dzień od zwiedzania wystawy zorganizowanej w holu nowodobudowanej części szkoły. Wystawa pod hasłem "Ten nie umiera, kto trwa w pamięci żywych" poświęcona była powstańcom wielkopolskim. Powstała dzięki uprzejmości rodzin powstańców z Łekna i okolic, którzy udostępnili pamiątkowe fotografie i dokumenty. Na górnym holu znajdowała się ekspozycja prac plastycznych uczniów  tematycznie związana z  Powstaniem Wielkopolskim. Od godziny 9.00 w szkole zaczęli się gromadzić pierwsi zaproszeni goście, mieszkańcy Łekna i rodzice uczniów, każdy otrzymał przygotowaną specjalnie na tę okazję przypinkę. Drogę do szkoły wskazywali patrolujący przed budynkiem absolwenci SP ubrani w mundury z czasów Powstania Wielkopolskiego.

Następnie uczniowie z nauczycielami oraz goście udali się do Kościoła by wziąć udział we Mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Po wygłoszeniu homilii i poświęceniu sztandaru przez księdza Stefana Palińskiego, fundatorzy dokonali symbolicznego wbicia "gwoździ". Przewodnicząca Rady Rodziców przekazała sztandar Dyrektorowi szkoły, Jackowi Brzostowskiemu, a ten wręczył go społeczności uczniowskiej. Rotę ślubowania odczytał Wójt Gminy Wągrowiec, pan Przemysław Majchrzak.

Po Mszy św. odbył się przemarsz na Plac Powstańców Wielkopolskich w Łeknie. Pod tablicą upamiętniającą powstańców z Łekna i okolic zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. Odśpiewano "Rotę", a pan Koliński recytował przez siebie napisany okolicznościowy wiersz.

Następnie wszyscy udali się do sali widowiskowej,  gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzonej przez panią Beatę Górną. Najpierw Dyrektor naszej szkoły, powitał licznie zgromadzonych gości i podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie uroczystości. Zgromadzeni wysłuchali słowno - muzycznego programu bogatego w wiersze i pieśni patriotyczne. Zwieńczeniem którego był zatańczony polonez przez najstarszych uczniów, oglądany  przez publiczność z zachwytem. Na zakończenie programu uczniowie dumnie odśpiewali hymn szkolny, po którym przyszedł czas na życzenia, gratulacje i podziękowania.

Wójt Gminy Wągrowiec wraz z przewodniczącym Rady Gminy, panem Michałem Nogalskim przekazali szkole zestaw książek o Powstaniu Wielkopolskim. Wójt, podkreślając jak ważne jest wychowanie patriotyczne młodego pokolenia, z dumą i uznaniem wręczył upominek i pogratulował laureatce Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, Aleksandrze Górnej, uczennicy IV klasy naszej szkoły. Sołtys wsi Łekno, pan Feliks Stelmach podarował szkole upominki, w tym szczególnie cenną kronikę szkoły niemieckiej mieszczącej się niegdyś w Łeknie. Dyrektor odebrał również gratulacje, życzenia i kwiaty od prezesa OSP w Łeknie, Tomasza Woźniaka. Ciepłe słowa do uczniów i pracowników szkoły skierowała p. Wiesława Surdyk-Fertsch - koordynator programu "Śladami Powstania Wielkopolskiego 1918/19" z ODN w Poznaniu. Został także odczytany list z życzeniami od Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a także list od Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu.  Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla wszystkich zgromadzonych w sali gości, natomiast dzieci udały się na poczęstunek do szkoły.

W ten uroczysty sposób szkoła oddała hołd poległym powstańcom, których imieniem się szczyci. Był to bardzo ważny i podniosły dzień dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, ale również dla całej społeczności łekneńskiej, gdyż szkole został nadany sztandar, czyli symbol męstwa, honoru i zobowiązania wobec Ojczyzny.