Jesteś tutaj: Aktualności > Akcja promocyjna honorowego dawstwa krwi i szpiku

Akcja promocyjna honorowego dawstwa krwi i szpiku

2016-06-17

Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu wspólnie z siecią sklepów Bricomarche przeprowadzili 16 czerwca (godz. 9 – 17) na terenie sklepu w Wągrowcu akcję promocyjną honorowego dawstwa krwi i szpiku. Wcześniej na terenie miasta rozwieszone zostały plakaty informujące o planowanej akcji. Wolontariusze z Gimnazjum Miejskiego w Wągrowcu wręczali ulotki PCK nawołujące do dzielenia się tym bezcennym darem ratującym życie i zdrowie drugiego człowieka oraz baloniki.

Obdarowywano wszystkich przybyłych słodyczami i napojami chłodzącymi ufundowanymi przez Bricomarche. Nauczyciele gimnazjum z przedstawicielem PCK przeprowadzili konkurs wiedzy o PCK i Bricomarche, z którego dziesięciu szczęśliwców po odbytym losowaniu otrzymało apteczki samochodowe PCK. Przeprowadzono również pokaz pierwszej pomocy, dzięki któremu wszyscy chętni mogli poznać zasady ratownictwa w sytuacjach szczególnych. Uczestnicy akcji wykazywali chęć odwiedzenia wągrowieckiego punktu krwiodawstwa, który mieści się na czwartym piętrze w budynku szpitala powiatowego.

Apteczki samochodowe PCK wylosowali: Zdzisław Słoma – Gołańcz, Joanna Banaśkiewicz – Sienno, Marita Wojcińska  - Wągrowiec, Eugeniusz Patelski – Wągrowiec, Edmund Ewartowski – Sieńsko, Eryk Łęgowski - Wągrowiec, Kazimierz Pieczewski - Wągrowiec, Remigiusz Kromrych – Komasin, Patrycja Pawlak  - Wągrowiec, Agnieszka Nowak - Wągrowiec

Warto wspomnieć, że po oddaniu 5 litrów (mężczyźni 6 litrów) każdy dawca otrzymuje legitymacje zasłużonego krwiodawcy PCK, dzięki której może korzystać z przywilejów: bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, bezpłatne wejścia na mecze „Nielby”, ulgowe bilety do Aquaparku i kina MDK, a także poza kolejnością do lekarza i apteki oraz ulga w zakupie niektórych leków.

Jan Maćkowiak

koordynator akcji