Jesteś tutaj: Aktualności > Akcja wysiedlania kuropatw na terenie Gminy Wągrowiec

Akcja wysiedlania kuropatw na terenie Gminy Wągrowiec

2016-09-23

Miło nam poinformować, iż w ramach akcji proekologicznej przeprowadzonej przez Gminę Wągrowiec wspólnie z Kołem Łowieckim nr 28 „Szarak” w Wągrowcu, zakupiono  i wypuszczono do środowiska naturalnego, w okolicach trzech miejscowości:  Kołybiec, Siedleczko, Koninek  100 sztuk kuropatw. Koszt przedsięwzięcia polegający na zakupie ptaków został sfinansowany ze środków Gminy Wągrowiec i wyniósł 3 500 zł.

Jest to już kolejne przedsięwzięcie mające na celu  odbudowę populacji zwierzyny drobnej. Wcześniej, w latach ubiegłych wysiedlano  na terenie gminy Wagrowiec nie tylko kuropatwy ale również zające.

Tegoroczna akcja miała miejsce w dniu 13 września 2016 r. w godzinach popołudniowych. Ptaki zostały wyhodowane przez OHZ ”Ptaszkowo” Gospodarstw Rolne i wysiedlone w środowisko naturalne. Przez pierwszych kilka tygodni w celach adaptacyjnych Koło Łowieckie „Szarak” na  którego obszarze dzierżawy wysiedlono ptaki, zapewniać im będzie  dostęp do paszy w karmnikach oraz wody w poidłach, dopóki samodzielnie nie rozpoczną żerowania.

Akcja okazała się niezbędna z uwagi na fakt, iż populacja kuropatw w środowisku naturalnym w ostatnich latach bardzo spadła. Głównymi przyczynami był intensywny rozwój rolnictwa, wzrost liczebności drapieżników (lisów) oraz nieprawidłowa gospodarka łowiecka. Kuropatwa jest popularnym, niewielkim ptakiem łownym, swoim wyglądem przypominającym  przepiórkę. Naturalnie występuje na polach uprawnych i w okolicach, miedzach i zakrzaczeniach. Kuropatwy są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ ich naturalnym pokarmem są larwy owadów, gąsienice i ślimaki. Najczęściej kuropatwy dożywają 2-3 lat.

Warto wiedzieć, że kuropatwy to bardzo ciekawe zwierzęta. Zaobserwowano w zachowaniach obronnych piskląt podczas lotu nad nimi drapieżników, przewracanie się na grzbiet i łapanie w pazurki jakiegoś przedmiotu np. liścia lub gałązki. Żyją w stadach a podczas „zgromadzeń ostatecznych” czyli na zbiegowisku wielu stadek podczas harmidru i bieganiny formują się parki (samica prowadzi do gniazda samca). Kury znoszą w maju 10-18 oliwkowo-szarych jaj w jednodniowych odstępach. Wysiaduje je około 25 dni. W ciągu roku kury wodzą pisklęta tylko raz, samiec pomaga w wychowie i obronie młodych. Po 4 miesiącach młode osiągają masę ciała dorosłych ptaków. Kuropatwy pobierają w 80% pokarm roślinny i w 20% zwierzęcy. Najczęściej żerują wcześnie rano lub pod wieczór.

Nie zapominajmy o kuropatwach gdy podczas dużych mrozów i pokrywy śnieżnej kuropatwy pozbawione są pożywienia.

D.P.