Jesteś tutaj: Aktualności > Brak współpracy szkodzi rolnikom

Brak współpracy szkodzi rolnikom

2009-03-05

O sytuacji w rolnictwie, zagrożeniach i perspektywach rozwoju dyskutowali dnia 03.02.2009 r. we wtorkowe przedpołudnie rolnicy i dzierżawcy gospodarstw rolnych z powiatu wągrowieckiego, przedstawiciele firm, agencji i instytucji oraz organizacji skupiających rolników.

Spotkanie w sali Urzędu Gminy Wągrowiec zorganizowało Biuro powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zebranych powitał Bogdan Fleming – delegat do WIR. Najpierw głos zabrał wicestarosta Tomasz Kranc, który podkreślił znaczenie rolnictwa w gospodarce powiatu. O pracach Sejmu i Senatu RP mówił wielkopolski parlamentarzysta poseł PSL Stanisław Kalemba. Przedstawił prace nad zmianami w ustawie o ubezpieczeniach społecznych rolników i ich rodzin, o ustroju rolnym kraju, o zmianie przepisów dotyczących produkcji i hodowli drobiarskiej. Namawiał także rolników do organizowania się w grupy producenckie podkreślając brak współpracy pomiędzy rolnikami i organizacjami rolniczymi. O wynikach walki z białaczką bydła i chorobą Aujeszkyego u trzody chlewnej mówili przedstawiciele Wojewódzkiej i Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej. Obecnie w powiecie prowadzone są szczepienia trzody i trwa drugie badanie krwi w stadach. Przebadano już blisko 2/3 stad i stwierdzono chorobę w 31 przypadkach co stanowi 1,7 procent stad. Jeszcze w tym roku rozpocznie się trzecie badanie krwi i gdy okaże się, że choroba już nie zagraża zwierzętom a stada będą zaszczepione wówczas będzie można rozpocząć pracę by stwierdzić, że nasz powiat jest wolnym od choroby co ułatwi rolnikom sprzedaż trzody i prace przy odnowie stad. Także sytuacja z białaczką w naszym powiecie jest już opanowana. Zarówno poseł Stanisław Kalemba jak przedstawiciele WIR podkreślili, że ponieważ w całym województwie i kraju jest dobry efekt zwalczania chorób zakaźnych bydła i trzody chlewnej to stopniowo będą łagodzone restrykcyjne przepisy sanitarno epidemiologiczne. Rozporządzenia prawne tych chorób dotyczące będą nowelizowane – podobnie jak w innych krajach EU.

Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówili także tegoroczne płatności obszarowe i strukturalne, zachęcali także rolników do składania wniosków na dofinansowania z funduszy unijnych w poszczególnych obszarach działalności. Przedstawiciel biura wojewódzkiego Agencji Rynku Rolnego poinformował zebranych o zmianach w tegorocznych „kwotach mlecznych” i o możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu materiału siewnego. Głos zabierali także przedstawiciele Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, „Komplexmłyna” oraz innych firma i organizacji pracujących na rzecz rolnictwa. JB

fot. B. Jurga