DNI ŁEKNA
2016-07-06
01 lipca - Turniej siatkówki plażowej odbył się na boisku przy łekneńskim jeziorze. Do Turnieju przystąpiło 6 drużyn: Bracholin, Brzezno Stare, Łekno, Łukowo, Rąbczyn, Siedleczko.
Zwycięzcą turnieju została drużyna z Łukowa (skład Ludwikowo-Łukowo), drugie miejsce Siedleczko, miejsce trzecie Łekno. Turniej przeprowadzony został przez Gminne Stowarzyszenie LZS Gminy Wągrowiec (Tomasz Radecki - prezes, Bernard Kuliberda, wiceprezes, Eligiusz Ronke - wiceprezes). Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury składa podziękowanie Zarządowi Gminnemu LZS za zaangażowanie i włożoną pracę.
Piłka Plażowa LZS 1 lipca
02 lipca
W godzinach dopołudniowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie nastąpiło otwarcie wystawy zatytułowanej”. Otwarcie wystawy dokonała dyrektor GOK w asyście pana Zbigniewa Tomczaka – prezesa Towarzystwa Miłośników Łekna. Zbiory pochodzą z Wągrowieckiego Muzeum i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wystawa jest czasowa i potrwa do końca lipca, organizatorzy serdecznie zapraszają do jej obejrzenia w godzinach od 9.00 – 16.00 w dniach od poniedziałku do piątku.
W południe w Sali widowiskowej odbyły się prelekcje historyczne. Prelegentami byli: Zbigniew Tomczak, pani Wiesława Gruchała i pan Marcin Moeglich, który wcześniej oprowadzał po wystawie. Następnie wszyscy obecni udali się szlakiem od Sali widowiskowej wzdłuż jeziora na Łysą Górę z przystankami historycznymi. Postacie historyczne odegrały dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Łeknie. Na łysej Górze na uczestników czekała zupa z lebiody przygotowana przez panią Małgorzatę Wiśniewską, sołtys wsi Łekno. Zupę uczestnikom serwowały dwie czarownice. Była bardzo smaczna. Wieczorem mieszkańcy Łekna i okolicznych miejscowości byli świadkami widowiska „Studnia Weroniki” w której aktorami byli mieszkańcy Łekna i nie tylko. Nad całością pieczę sprawował prezes Towarzystwa Miłośników Łekna. Dyrekcja GOK składa gorące podziękowanie panu Zbigniewowi Tomczakowi prezesowi Miłośników Łekna, wszystkim jej członkom zaangażowanym w realizacji dnia historii. Szczególne podziękowanie kierowane są pod adresem pana Jacka Brzostowskiego - dyrektora, pani Beaty Górnej- wicedyrektor, nauczycielom oraz dzieciom z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łeknie za wkład pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu lekcji historii.
Lekcja Historii w Drodze 2 lipca
03 lipca
XXII Jarmark Cysterski w Łeknie był trzecim dniem obchodów 880-lecia Łekna. W Jarmarku uczestniczyły władze Gminy Wągrowiec, Powiatu wągrowieckiego, dyrektorzy, kierownicy instytucji, organizacji, stowarzyszeń gminnych i powiatowych. Uroczystość rozpoczęła się w miejscowej szkole podstawowej gdzie dokonano poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowaną salę sportową. Poświęcenia dokonał ks. Marek Rerek. Po mszy świętej sprawowanej przez ojca cystersa Franciszka Ferensztajna przeora klasztoru w Krakowie korowód przeszedł ulicami Łekna na plac imprezy. Taniec „cystersów” z GOK zapoczątkował część oficjalną XXII Jarmarku Cysterskiego. Dalej wjazd Zbyluta na koniu (w roli Zbyluta pan Janusz Grzewiński), odczytanie aktu fundacyjnego z przekazaniem ojcu cystersowi. Przekazanie klucza jako symbolu sprawowania władzy nad prastarym grodem Łekno na czas trwania Jarmarku Cysterskiego dokonał pan Przemysław Majchrzak, wójt Gminy Wągrowiec w asyście pana Jerzego Łukaszczyka, przedstawicielom mieszkańców wsi Rgielsko. Słowa podziękowania i upominki ojcu cystersowi Franciszkowi Ferensztajn oraz ks. Markowi Rerkowi proboszczowi parafii św. Apostołów Piotra I Pawła w Łeknie przekazali Pan Przemysław Majchrzak, pan Jerzy Łukaszczyk oraz pan Tomasz Kranc, starosta wągrowiecki. W części artystycznej zaprezentowali się:
- Zespół folklorystyczny „Pałuckie Smyki”. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultur w Łeknie a prowadzącą jest pani Lucyna Walewska Jastrząbek.
- Marta Jastrząbek – śpiew, Bartek Zieliński i Meggi Głowacki.
- Zespół Ludwiczanie.
- Koncert Dudziarza oraz zespół Beltane z Torunia w tańcach irlandzkich.
- Łekneńska Kapela Biesiadna.
- występ artystów z Krakowskiego Teatru ulicznego „Scena Kalejdoskop”, którzy zaprezentowali widowisko plenerowe pt. GRALL”.
- DRUŻYNA NAJEMNA SFORA I GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ WALHALLA zaprezentowała inscenizację „Chrzest Polski”. Grupa wojów zademonstrowała pokazy szyku bojowego i walk rycerskich.
- pokaz sztuk walki i samoobrony w wykonaniu pracowników firm DO-JO i HUNTERS.
- Gwiazda wieczoru - Krzysztof Koniarek z zespołem.
- Do tańca przygrywał zespół „ASPEKT”.
Na placu przy utworzonym” podwórku przy studni” trwały Średniowieczne harce jarmarczne prowadzone przez teatr krakowski oraz zawody łucznicze pod nadzorem Drużyny Najemnej „SFORA”.
Inicjatorem i głównym organizatorem Dni Łekna był Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie który to składa podziękowania wszystkim pocztom sztandarowym, druhom z OSP Rąbczyna i Sienno oraz prezesowi zarządu Miejsko Gminnego Łukaszowi Wiatrowskiemu oraz komendantowi Radosławowi Sierpowskiemu. Adresatami podziękowań są mieszkańcy Łekna w osobac: Stanisław Olejniczak, Jakub Konicki, Mateusz Zawadzki, Piotr Zawadzki, Zbigniew Bartkowiak – prace przy zagospodarowaniu terenu imprezy, Leszek Janik – użyczenie transportu, Janusz Grzewiński Kobylec. Dyrekcja GOK kieruje podziękowania do wszystkich grup wojów przybyłych i uczestniczących w XXII Jarmarku Cysterskim oraz do pana Sławomira Białasa z Wągrowca. Podziękowania również adresowane są do koła pszczelarskiego w Łeknie z jej prezesem Piotrem Nowakiem.
Na wielkie słowa uznania i gratulacji zasługują Sołtys Robert Thielmann z Radą Sołecką, Koło KGW z szefową Jadwigą Karczewską oraz bibliotekarka pani Wiesława Imbierowicz z Rgielska za przygotowaną karczmę oraz darmowy poczęstunek dla uczestników Jarmarku.
Słowa podziękowania Krystyna Urbańska -dyrektor GOK kieruje pod adresem pana Przemysława Majchrzaka ,Wójta Gminy Wągrowiec i pracowników Urzędu Gminy za pomoc i wsparcie w czasie przygotowań do Uroczystości.