Jesteś tutaj: Aktualności > DZIEŃ ZIEMI – 2016

DZIEŃ ZIEMI – 2016

2016-04-22

22 kwietnia 2016 r. w miejscowości Grylewo, odbyły się gminne obchody Dnia Ziemi. W ramach obchodów tego święta, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim, Szkoły Podstawowej w Łaziskach, Szkoły Podstawowej w Wiatrowie, Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Łeknie, Zespołu Szkół w Żelicach, Gimnazjum Nr 1 w Wągrowcu oraz Gimnazjum Nr 3 w Rąbczynie oraz towarzyszący im przedstawiciele Urzędu Gminy Wągrowiec i Mieszkańcy wsi Grylewo wzięli udział w pracach, w ramach których wykonano nasadzenia 60 szt. drzew gatunku sosna czarna, 6 szt. gatunku kasztanowiec biały, wyzbierano odpady z miejsc publicznych oraz wygrabiano resztki liści z objętej ochroną alei kasztanowców.

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było otwarcie nowej ścieżki edukacyjnej o nazwie „Kropelka”. Ścieżka powstała na terenie mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w miejscowości Grylewo.  Zwiedzający ścieżkę mogą poznać i zrozumieć konieczność oszczędzania wody oraz proces i konieczność oczyszczania ścieków. Cały proces został w przystępny sposób opisany na  9 tabliczkach tematycznych, zamontowanych przy poszczególnych  elementach oczyszczalni.    Nazwa ścieżki ”Kropelka” symbolizuje fakt, że wielkie cele osiąga się małymi krokami, bo jak mówi stare przysłowie „Kropla do kropli a będzie morze”.

Uroczystego otwarcia ścieżki dokonał Pan Przemysław Majchrzak-Wójt Gminy Wągrowiec, w obecności przedstawicieli szkół, Pana Jerzego Łukaszczyka –Przewodniczącego Rady Gminy Wągrowiec, Pana  Janusza Patelskiego Radnego Rady Gminy Wągrowiec, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Pana Kazimierza Wekwerta Radnego Rady Gminy Wągrowiec, Pani Anny Haremzy Sołtysa Wsi Grylewo  oraz Pani Krystyny Urbańskiej Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, Radnej Rady Powiatu Wągrowieckiego.

Po trudach pracy wszyscy uczestnicy mieli okazję pokrzepić ciało przepysznym poczęstunkiem przygotowanym przez mieszkańców wsi Grylewo.

Ukoronowaniem tego dnia były przepiękne występy przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół w Żelicach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łeknie, a także występ zespołu „Grylewianki”.

Poczęstunek i część artystyczna odbyły się w pięknej wiosennej scenerii kwitnącego terenu zieleni przy świetlicy wiejskiej.

Wszystkim uczestnikom Dnia Ziemi w Grylewie serdecznie dziękujemy. Dziękujemy dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim, Wiatrowie i Łaziskach które przygotowały  okolicznościowe dekoracje oraz wszystkim innym którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do uświetnienia tego dnia. W szczególności dziękujemy również Radzie Sołeckiej wsi Grylewo na czele z Panią Anną Haremzą – Sołtysem Wsi oraz Panem Kazimierzem Wekwertem – Radnym Rady Gminy Wągrowiec a także tym Mieszkańcom Grylewa,  którzy z wielkim zaangażowaniem zadbali o stronę organizacyjną i kulinarną naszego spotkania.