Jesteś tutaj: Aktualności > Dożynki powiatowo–gminne

Dożynki powiatowo–gminne

2008-09-10

Dnia 7 września 2008r. odbyły się dożynki powiatowo – gminne w Mieścisku.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Michała. Po mszy świętej korowód dożynkowy ruszył na stadion sportowy gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości dożynkowe. Gminę Wągrowiec reprezentowali starostowie dożynek gminnych - Pani Jadwiga Szepielak i Pan Romuald Romaniak wraz z asystentami Panią Mileną Kozieł i Panem Mariuszem Milke.

Zarząd Powiatu Wągrowieckiego, na wniosek Wójta Gminy Wągrowiec, przyznał właścicielom kilku gospodarstw rolnych z terenu gminy, Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego. Wyróżnienia te, z rąk Starosty Powiatu Wągrowieckiego, podczas uroczystości dożynkowych otrzymali:

Pan Wojtecki Tadeusz - który wraz z żoną Janiną prowadzi 46 hektarowe gospodarstwo rolne w Józefowie. Specjalizuje się głównie w hodowli bydła. Obecnie posiada 79 szt. w tym stado podstawowe – 35 szt. krów mlecznych, których wydajność roczna wynosi 7 tys. litrów. Pomimo wysokiej specjalizacji w hodowli bydła produkuje także trzodę chlewną. Posiada nową, na bardzo wysokim poziomie oborę na 50 szt. krów dojnych.

Pan Lewandowski Bronisław z Kaliszan - wraz z żoną Elżbietą gospodaruje na areale 56 ha. Specjalizuje się  w hodowli bydła – posiada  łącznie 55 szt, w tym 19  szt. bydła mlecznego o wydajności 7 tys. litrów rocznie  od szt. Hoduje także trzodę chlewną. Posiada w pełni zmodernizowane budynki gospodarcze i w pełni wyposażony park maszynowy.

Pan Andrzej Szulc – rolnik z Mikołajewa, wraz z żoną Barbarą prowadzi w pełni zmechanizowane gospodarstwo rolne o pow. 51,56  ha. Uprawia głównie kukurydzę i zboża. Specjalizuje się w hodowli bydła - obecnie posiada 100 szt, w tym 50 szt. krów mlecznych, których średnia wydajność wynosi 7 tys. litrów rocznie. Posiada nowoczesną oborę z halą udojową.

Pan Łasecki Grzegorz – rolnik z Żelic, wraz z żoną Lucyną gospodaruje na 40 hektarowym gospodarstwie rolnym.  Zajmuje się uprawą  zbóż, specjalizuje się głównie w hodowli trzody chlewnej, obecnie posiada ok. 500 szt, a rocznie produkuje ok. 1 tys. szt. świń. Posiada w pełni wyposażony park maszynowy.

Pan Koliński Andrzej – rolnik z Kaliszan, posiadający 58 hektarowe gospodarstwo rolne. Na gospodarstwie pracuje wraz z żoną Janiną. Specjalizuje się w głównie w uprawie kukurydzy, ziemniaków i zbóż oraz w hodowli bydła – obecnie posiada 105 szt. - w tym 42 krowy dojne - każda daje rocznie ok. 7 tys. litrów mleka. W ostatnim czasie wybudował nową oborę  na głęboką ściółkę dla młodego bydła. Gospodarstwo Pana  Andrzeja jest  w pełni zmechanizowane.

Pan Woliński Przemysław – wraz z  żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne w Toniszewie, ma 31 lat,  pracuje w gospodarstwie  od 18 roku życia. Posiada 180 hektarów gruntów rolnych, na których uprawia głównie zboża  i rzepak. Specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej - obecnie posiada 1 500 szt. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane.

Pan Piotr Woźniak –rolnik z Koninka, który  od 1997 r  wraz z żoną Zuzanną i córką Małgorzatą prowadzi w pełni zmechanizowane gospodarstwo rolne  o pow. 21,14 ha. Hoduje głównie bydło mleczne  i opasy. Obecnie  posiada 28 sz. bydła, a krowy mleczne dają rocznie 6 tys. litrów mleka. Pan Piotr, oprócz pracy w gospodarstwie rolnym,  zajmuje się działalnością społeczną, szczególnie na rzecz rolnictwa - jest delegatem do Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Jest bardzo zaangażowanym i oddanym aktywistą, który włącza się i konsekwentnie działa,  szczególnie w sprawy dotyczące problemów,  które nurtują naszych rolników.

Wymienieni rolnicy wyróżniają się przede wszystkim dynamicznym rozwojem, wysokim poziomem produkcji oraz nowoczesnością stosowanych technologii. Dzięki swej specjalizacji, posiadanej  głębokiej  wiedzy oraz  dobrej organizacji  pracy, osiągają wysokie plony i  dobrej jakości produkty, które pozwalają utrzymać te gospodarstwa w bardzo dobrej kondycji ekonomiczno-finansowej. Każde z tych gospodarstw charakteryzuje się nie tylko wysokim poziomem produkcji, ale także dbałością o środowisko naturalne i estetykę. Rolnicy ci w pełni zasługują na nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego, gdyż  spośród licznych gospodarstw na terenie naszej gmin, wyraźnie  cechują się intensywnością i dynamiką rozwoju. Wymienione gospodarstwa zdecydowanie mogłyby rywalizować  z innymi gospodarstwami  w Unii Europejskiej.