Jesteś tutaj: Aktualności > Gmina Wągrowiec kolejny raz wśród najlepszych gmin w Polsce

Gmina Wągrowiec kolejny raz wśród najlepszych gmin w Polsce

2016-07-21

Rzeczpospolita ogłosiła najnowszy ranking najlepszych gmin w Polsce. Ranking przeprowadzony był w dwóch etapach. W pierwszym etapie wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012 – 2015 i jednocześnie najlepiej w tym okresie inwestowały.

. Na tym etapie wzięto pod uwagę dane uzyskane z Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce. Wybierając samorządy do drugiego etapu, kapituła oceniała między innymi:

- dynamikę wzrostu wydat­ków majątkowych (pomniej­szonych o środki unijne)
w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2012-2015;

- wartość środków unijnych (w przeliczeniu na jednego mieszkańca), jakie w latach 2012-2015 wpłynęły na ra­chunek budżetu gminy/ miasta;

- indywidualny wskaźnik zadłużenia, który zaczął obowiązywać od 2014 r.;

- nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2012-2015;

- dynamikę wzrostu docho­dów własnych w latach 2012-2015;

- relację nakładów inwesty­cyjnych do przyrostu zadłu­żenia w latach 2012- 2015;

- dynamikę wzrostu wydat­ków ogółem na jednego mieszkańca (w wybranych działach) w latach 2012-2015.

Po dokonanej analizie do drugiego etapu zaklasyfikowano 565 samorządów. W grupie tej znalazło się 65 miast na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko – wiejskich oraz 250 gmin wiejskich (wśród nich Gmina Wągrowiec). Po zakończeniu drugiego etapu ogłoszono listę najlepszych samorządów w Polsce. W kategorii gmin wiejskich Gmina Wągrowiec znalazła się w gronie najlepszych gmin w Polsce i zajęła 53 miejsce. Natomiast w kategorii innowacyjne gminy wiejskie, Gmina Wągrowiec zajęła 25 miejsce. Niniejsze pokazuje, że Gmina rozwija się właściwie i w dobrym kierunku. To Nasz wspólny sukces który kolejny raz potwierdził ciągły, zrównoważony i mądry rozwój Gminy.