Jesteś tutaj: Aktualności > Kulinarne rewolucje

Kulinarne rewolucje

2016-09-27

W niedzielę, 18 września 2016 r., w Grylewie odbył się pierwszy „Masterchef junior Gminy Wągrowiec”. Do konkursu kulinarnego przystąpiło 18 uczestników w wieku od 8 – 13 lat z powiatu wągrowieckiego. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Wsi Grylewo przy współudziale Gminy Wągrowiec i Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie.

Wszystkich uczestników konkursu oraz obecnych gości w osobach: pana Tomasza Kranca - Starosty wągrowieckiego, pani Joanny Gronkiewicz – Zielińskiej - sekretarz Urzędu Gminy, pana Kazimierza Wekwerta - radnego Rady Gminy, pani Krystyny Urbańskiej - radnej Rady Powiatu (prowadzącej konkurs), pani Anny Haremza - sołtys wsi, powitała prezes Stowarzyszenia pani Anna Waszak.

Uczestnicy zgodnie z opracowanym przez Stowarzyszenie regulaminem do pokonania mieli quiz wiedzowy, w którym musieli udzielić odpowiedzi na trzy pytania związane z tematem „kulinaria”. Następnym etapem było rozpoznawanie przedmiotów przydatnych w kuchni. Największym utrudnieniem dla uczestników było rozpoznanie smaków 10 przypraw (produktów) z zawiązanymi oczami. Kolejne etapy to „waga na oko”, należało obrać ziemniaki do wagi 0,5 kg. Trochę łez uczestnikom wycisnęło kolejne zadanie, krojenie w małą kostkę cebuli.

Po pięciu wykonanych zadaniach jury w składzie: Norbert Sawicki – kucharz, Teresa Stelmach - kucharka, Małgorzata Bejma - kierownik referatu organizacyjnego Urzędu Gminy Wągrowiec oraz Andrzej Gapiński – prezes miejscowej Spółdzielni Mieszkaniowej dokonali podsumowania całości i do ścisłego finału zakwalifikowało się 9 zawodników tj. sześć dziewczynek i dwóch chłopców.

Przed finalistami do wykonania pozostały dwa zadania „Coś na słodko” i „Coś na słono”. Zawodnicy mieli przygotowane produkty niezbędne do przygotowania deserów oraz surówek. Wśród deserów pojawiły się przepięknie wykonane, smaczne w ocenie komisji puchary z owocami, galaretką, śmietaną oraz małe torciki. Surówki bardzo kolorowe, ładnie wykonane i również przepyszne zostały wysoko ocenione przez komisję.

Ostatecznie „Masterchef junior 2016” została Anna Białek z Wiatrowa, równorzędne miejsca drugie zajęły Michalina Rusiewicz z Oporzyna i Miłosz Nowak z Łazisk, miejsca trzecie zdobyły Kinga Kamińska i Natalia Kręcichwost z Grylewa, miejsce czwarte zajął Maksymilian Pakosz z Wągrowca.

Laureaci otrzymali nagrody w postaci blenderów, czajnika i okazjonalnych kubków.   Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali miski i okazjonalne kubki. Konkurs dofinansowany był przez Gminę Wągrowiec w ramach projektu dla organizacji pozarządowych.  Regulamin i pytania do konkursu opracowały panie Dorota Bugaj i Ewa Rzadkiewicz. Nad całością przebiegu tj. przygotowanie produktów, rekwizytów itp. czuwało Stowarzyszenie Wsi Grylewo. Konkurs wniósł wiele emocji, ale także wspaniałą zabawę dla samych uczestników i przez licznie zgromadzoną widownię. Uczestnicy oczekiwać będą drugiej edycji tego konkursu.