Lato 2009 na wsi
2009-07-03
W poniedziałkowy poranek 06.07.09 r. rusza program wypoczynku letniego dla dzieci z terenu Naszej Gminy organizowany pod hasłem „Lato 2009 na wsi”.
80-cioro dzieci, uczniów wiejskich podstawówek wyruszy na spotkanie wakacyjnej przygody. Będzie tajemniczo i radośnie. Organizatorzy zaplanowali każdy dzień tak, by sprawić przyjemność wszystkim uczestnikom. Środki budżetowe na realizację zadania pochodzą z konkursów ofert ogłoszonych przez: Gminę Wągrowiec, którą reprezentuje Wójt Gminy : dotacja pokrywa 87% kosztów zadania oraz Wojewodę Wielkopolskiego, którego reprezentuje Kurator Oświaty: dotacja pokrywa 13 kosztów zadania. W sumie jest to kwota 26.000,- zł. Wnioskującym do obydwu instytucji, autorem programu oraz jego realizatorem jest już po raz kolejny Stowarzyszenie Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Siennie
Uczestnikami zadania są dzieci z obwodów Szkół Podstawowych w Pawłowie Żońskim, Wiatrowie, Łaziskach i Siennie. Nadmienić należy, że do Kuratorium Oświaty w Poznaniu wpłynęło bardzo dużo wniosków na organizację tegorocznego wypoczynku letniego dla wielkopolskich dzieci. Do podziału w puli Wojewody było 800.000,- zł, a wniosków wpłynęło na kwotę 5.000.000,-zł, dlatego aby uzyskać dotację, trzeba było otrzymać w surowej ocenie Komisji 80 i więcej na 100 możliwych punktów. Nasza oferta uzyskała aż 93 punkty. To cieszy!
Mam nadzieję, że opracowany program przyniesie oczekiwane rezultaty. Dzieciom życzę udanego wypoczynku, a Dysponentom funduszy dziękuję za zaufanie i powierzenie nam realizacji zadania.
Jednocześnie zachęcam mieszkańców Naszej Gminy, a w szczególności Rodziców, Przedstawicieli Samorządu oraz Kolegów i Koleżanki Dyrektorów szkół do śledzenia na tej stronie informacji z przebiegu półkolonii. Szczególnie zapraszam na platformę NASZEGO GMINNEGO ORLIKA w dniu 14.07.09r. w godzinach od 09.00 do 14.00. Dla dzieci półkolonijnych zaplanowano wiele atrakcji, ale także konkurencje dla przybyłych Rodziców, a może i Samorządowców (czemu nie Panowie, grunt, to dobra zabawa!)
POZDRAWIAM WSZYSTKICH w imieniu ORGANIZATORÓW:
Prezes Stowarzyszenia, mgr Małgorzata Jazgar
Opis zadania
1.Miejsce wykonywania zadania
Szkoły Podstawowe w Siennie, Łaziskach, Pawłowie Żońskim oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie
2.Cele zadania:
Zagospodarowanie czasu wolnego podczas wakacji dzieciom i młodzieży zamieszkującym na terenie Gminy Wągrowiec. Pomoc rodzicom w zorganizowaniu bezpiecznych i atrakcyjnych form spędzania wakacji dla dzieci pozostających w domu. Umożliwienie dzieciom i młodzieży odpoczynku, zawierania przyjaźni, poznania atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego.
3. Termin i miejsce realizacji zadania:
Zajęcia odbywać się będą w terminie od 06.07 – 17.07.09r. wyłączając soboty i niedziele, tzn. 10 dni roboczych w godzinach od 9.00 do 14.00. Podczas wycieczek wyjazdowych poza teren placówek półkolonijnych czas zajęć może się wydłużyć, po poprzednim poinformowaniu o tym fakcie rodziców.
Zajęcia prowadzone będą w czterech placówkach, które zadeklarowały udostępnienie nieodpłatnie w czasie wakacji swojej bazy lokalowej, po uprzednim zgłoszeniu ich do Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Są to szkoły w Łaziskach, Wiatrowie, Siennie i Pawłowie Żońskim. Nie zapewniamy dowozu dzieci na zajęcia. Odpowiedzialność za bezpieczne dotarcie uczestników na miejsce zbiórki i w drodze do domu ponoszą rodzice.
4.Sprawy organizacyjne:
a) Każdy z uczestników otrzyma codziennie:
- w dni zajęć w grupach drugie śniadanie,
- dodatkowo podczas wyjazdów wspólnych obiad,
b) Zajęcia w grupach prowadzone będą przez doświadczonych pedagogów, mających dobry kontakt z dziećmi. Wychowawca sprawuje opiekę i nadzór nad bezpieczeństwem i przebiegiem wszystkich zajęć, także podczas warsztatów prowadzonych przez moderatorów.
5.Program półkolonii przewiduje:
zajęcia w grupach półkolonijnych ODBYWAJĄCE SIĘ NA TERENIE POSZCZEGÓLNYCH PLACÓWEK:
A) przeprowadzenie warsztatów:
Warsztat z regionalizmu – zwyczaje pałuckie, ozdoby regionalne, ćwiczenia. Zajęcia mają na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności na temat tradycji regionalnych, zajęcia poprowadzą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu
Warsztat plastyczny z grafiki – pobudzenie ekspresji plastycznej, prace na dużym formacie, w małych grupach, omówienie różnorodnych technik malarskich ze szczególnym uwzględnieniem grafiki, pokaz magii barw ( mieszanie kolorów, światło, wrażenia wzrokowe - ćwiczenia) warsztaty poprowadzi artysta malarz, doświadczony pedagog
B) Spotkania z ciekawymi ludźmi
Pogadanka o bezpiecznej zabawie na wsi – spotkanie z pracownikami KRUS-u, pokaz filmu dydaktycznego o
zagrożeniach na wsi, mini konkurs plastyczny " Bezpieczna zabawa na wsi"
Pogadanka na temat "wiem, co jem" –spotkanie z przedstawicielem służby medycznej, omówienie zasad zdrowego żywienia, roli owoców i warzyw w żywieniu młodego człowieka, witaminy – ich rola, rodzaje i występowanie, układanie przykładowych jadłospisów, przygotowanie "zdrowych" kanapek
C) Wyjścia piesze, bądź wyjazdy w teren w celu poznania walorów przyrodniczych okolicy
Spacery z użyciem kijów do nordic-wolking – wypracowanie nawyku spacerów rodzinnych, promocja nowej coraz bardziej popularnej dyscypliny sportu, wykorzystanie lokalnych walorów przyrodniczo-historycznych, ewidencja pomników przyrody
Rajd rowerowy – przy okazji pogadanka na temat "sprawny rower", piknik na polance: grupy z Sienna i Pawłowa Żońskiego – wyprawa do Danaboża – jest to mała, urokliwa miejscowość, położona nad pięknym Jeziorem Grylewskim , z dala od głównych dróg i trakcji kolejowych, teren działań grup archeologicznych; - grupy z Wiatrowa i Łazisk – wyprawa na nowo otwartą pieszo-rowerową ścieżkę edukacyjną w Siennie, a tak usystematyzowanie wiedzy dzieci na tematy związane z lasem ( lecznicza rola drzew, mikoryza, bioróżnorodność, ciekawostki przyrodnicze, znaczenie lasu w życiu człowieka)
D) Praca w zespole ( dotyczy zajęć w dniu 16.07.2009r.)– ma na celu integrację grupy, a także usystematyzowanie zdobytej wiedzy, podsumowanie wykonanej pracy, podsumowanie "małych konkursów" ( np. plastycznych, sprawnościowych), dokonanie ewaluacji programu półkolonii.
E) Każdy dzień zajęć " na miejscu" ma swój określony porządek:
AKTYWNY PORANEK ( inwencja twórcza nauczyciela- opiekuna grupy)
9.00 - 9.15 zbiórka
9.15 - 9.20 gimnastyka poranna
9.20 - 10.00 zajęcia w grupie
10.00 - 10.30 śniadanie
WARSZTATY: 10.30 - 13.30
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ: 13.30 – 14.00 podsumowanie dnia, uprzątnięcie warsztatu pracy, pożegnanie
PORZĄDEK WYCIECZKI:
7.50 - Zbiórka w miejscu półkolonii
8.00 – wyjazd ( w przypadku nie uczestniczenia dziecka w wycieczce rodzic jest zobowiązany w dniu poprzedzającym wyjazd poinformować o tym fakcie nauczyciela prowadzącego w formie pisemnej bądź telefonicznej )
Powrót o godzinie ustalonej. Odbiór dzieci przez rodziców z miejsca wcześniej ustalonego )
Na półkolonii obowiązuje REGULAMIN, który należy bezwzględnie respektować
zajęcia integracyjne łączne dla wszystkich grup
A) wycieczki poza teren Gminy Wągrowiec:
Wycieczka do Puszczykowa, a tam zwiedzanie muzeum Arkadego Fiedlera oraz wizyta w muzeum miniatur w Pobiedziskach (07.07.2009r.) – dostarczenie dzieciom pozytywnych wrażeń i emocji podczas oglądania ekspozycji muzealnych. Starsze dzieci będą miały za zadanie zatroszczyć się o młodsze, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.
Basen w Obornikach oraz projekcja filmu w formacie 3D w kinie Plaza w Poznaniu (14.07.09r.).
Przejazd kolejką wąskotorową w Białośliwiu (17.07.2009r.), poznanie historii kolejnictwa wąskotorowego w Wielkopolsce, podziwianie walorów przyrodniczych Doliny Noteci, ukształtowanie terenu, bioróżnorodność, piknik "na trasie", wizyta w skansenie.
B) zajęcia integracyjne (10.07.2009r.) na nowo otwartym, pierwszym w naszej gminie i powiecie kompleksie boisk ORLIK 2012 w Kobylcu. Obiekt jest położony w pięknym miejscu, wśród lasów, nad jeziorem. W programie dnia są gry zespołowe, zabawy plebejskie, konkursy sprawnościowe. Szczegóły dotyczące rodzaju zadań zaplanują wychowawcy w porozumieniu z kierownikiem półkolonii. Przewidujemy wspólny ciepły posiłek. Zadbamy o obecność chętnych rodziców oraz przedstawicieli samorządu.
6. Zakładane rezultaty realizacji zadania:
A) dzieci w sposób atrakcyjny spędzą wolny czas, podczas, gdy rodzice będą zaabsorbowani pracami żniwnymi,
B) utrwalą zasady zdrowego żywienia i bezpiecznej zabawy w gospodarstwie rolnym,
C) utrwalą wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas zabaw na wsi
D) pogłębią wiadomości na temat miejsca zamieszkania,
E) zrozumieją wagę dbałości o naturalne środowisko człowieka
F) poznają piękno walorów przyrodniczych nie tylko najbliższego otoczenia, gminy Wągrowiec, ale również w oparciu o
wiedzę zdobytą podczas wizyty w Białośliwiu i Puszczykowie poszerzą zakres informacji na temat walorów przyrodniczych Wielkopolski,
G) zawiążą nowe znajomości i być może przyjaźnie, które zaowocują podczas przyszłych relacji międzyśrodowiskowych,
H) nawiążą się, bądź pogłębią pozytywne relacje pomiędzy dziećmi uczęszczającymi do szkół podstawowych z ternu Gminy Wągrowiec – stanowią one podbudowę do owocnej, koleżeńskiej współpracy podczas dalszej nauki we wspólnym gimnazjum, do którego trafiają absolwenci powyższych placówek.
Małgorzata Jazgar