Liczymy gospodarzy
2010-09-01
Od 1 września do 31 października w całym kraju będzie przeprowadzany powszechny spis rolny. Po raz pierwszy będzie on oparty o technikę elektroniczną przy wykorzystaniu różnych rejestrów - poinformował generalny komisarz spisowy, prezes GUS prof. Józef Oleński.
Jest to pierwszy spis rolny po wstąpieniu Polski do UE. Poprzedni odbył się w 2002 r. Dane o gospodarstwach będą zbierane bez użycia papieru. Jak wyjaśnił Oleński, taki spis odbywa się także w innych krajach UE.
Ankiety spisowe mogą być samodzielnie wypełniane przez rolników i wysyłane przez internet - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor centralnego biura spisowego Janusz Dygaszewicz.
Spis ma na celu dostarczenie różnorodnych informacji nt. gospodarstw rolnych. Dane te będą podstawą do planowania różnych działań w rolnictwie w naszym kraju. Ponadto są potrzebne Komisji Europejskiej do opracowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r
Jak przyznał w ciągu pierwszych dni poprzedzającego PSR 2010 obchodu przedspisowego były problemy z terminalami do wprowadzania danych którymi dysponowali rachmistrze. Zdaniem dyrektora, wiązało się to m.in. ze znacznym obciążeniem łącz podczas pierwszego dnia obchodu, różnym stanem sieci telekomunikacyjnej w poszczególnych miejscach kraju oraz błędem w systemie.
Janusz Dygaszewicz podkreślił jednak, że po początkowych niedogodnościach, problemy zostały rozwiązane i dzięki obchodowi przedspisowemu udało się odwiedzić i zweryfikować ponad 95% gospodarstw.
Spis rolny obejmie 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz 1,2 mln gospodarstw poniżej 1 ha. Weźmie w nim udział ok. 12 tys. rachmistrzów spisowych.