.... w Muzeum – Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem
"Świat mnie wabił...." oto słowa Arkadego Fiedlera, wybitnego pisarza i podróżnika żyjącego w latach 1894 - 1985 w Puszczykowie, który w swej twórczości pasjonująco i barwnie przybliżał czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, uczył szacunku dla innych kultur i obyczajów. Był piewcą przyrody, autorem książek podróżniczych m.in. „Ryby śpiewają w Ukąjali”, „Kanada pachnąca żywicą”, powieści m.in. „Mały Bizon”, „Wyspa Robinsona”. W czasie wojny napisał w Anglii głośną książkę „Dywizjon 303”, jej przedruki krążyły w okupowanym kraju, krzepiąc ducha. W 1974 r. Arkady Fiedler zachęcony namowami czytelników stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym puszczykowskim domu. Po śmierci pisarza, jego synowie Arkady Radosław i Marek, kontynuując podróże i działalność literacką, nieustannie wzbogacają zbiory placówki. Centralna gablota, wypełniona książkami Fiedlera, to jakby serce muzeum. Wydania 32 tytułów w 23 językach rzucają na eksponaty blask osobistych przeżyć podróżnika.
W Muzeum-Pracowni znajdziesz wytwory sztuki różnych ludów, rzeźby i maski obrzędowe, instrumenty muzyczne, broń indiańską i murzyńską, trofea z ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów i szereg innych osobistości.
Jest też wiele przyrody. Oprócz olśniewających motyli są też ogromne pająki ptaszniki, skorpiony, krokodyle i kajmany, a także żywe piranie i żywe boa dusiciele.
W Ogrodzie Kultur i Tolerancji wokół muzeum powstała unikalna na skalę Europy kolekcja rzeźb będących wiernymi kopiami słynnych pomników dawnych cywilizacji. W 2002 r. wybudowano tam w ogrodzie również pomniejszone repliki piramidy Cheopsa i Sfinksa, dzięki którym goście muzeum mogą przenieść się na chwilę do starożytnego Egiptu.
W 2003 r. stworzono trzy nowe pomieszczenia pod nazwą „Tajemniczy świat Indian”, poświęcone kulturze Azteków, Majów i Inków z grobowcem władcy Majów, skarbcem indiańskim oraz salą „zderzenia kultur”.
W 2008 r., po czterech latach budowy została „ zwodowana” w Ogrodzie Santa Maria, replika legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba w skali 1:1. Ten statek, jak mówią gospodarze, jest symbolem otwarcia na świat przełamywania trudności, poszerzania horyzontów.
Muzeum organizuje czasowe wystawy podróżnicze, przyrodnicze i inne- np. poświęconą Dywizjonowi 303.
To tutaj rokrocznie wręczana jest w muzeum nagroda „Bursztynowego Motyla” w konkursie im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą polskiego autora. Laureatami nagrody byli: Stanisław Szwarc-Bronikowski, Jacek Pałkiewicz, Marek Kamiński, Ryszard Kapuściński, Beata Pawlikowska, Wojciech Cejrowski, Elżbieta Dzikowska, Jerzy Kukuczka, Waldemar Borek i Krzysztof Czador, Marcin Kydryński, Wojciech Jagielski, Olgierd Budrewicz, Bogusław Michalec.
...w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach
Wchodząc do skansenu na własnej skórze możemy doświadczyć jak musiał czuć się Guliwer w krainie Liliputów.
Skansen położony jest przy historycznym szlaku Piastowskim, w połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem, 1,5 km od Pobiedzisk. Powstał on w maju 1998r. na wzór holenderskiego Madurodam. Pierwsze miniatury powstały już w 1994 r., a w chwili obecnej w skansenie znajduje się 35 makiet znanych budowli z obszaru. Szlaku Piastowskiego oraz całej Wielkopolski. Znajdziemy wśród nich relikty dawnych epok- grody, wiatraki, kościoły, ratusze, pałace, zamkowe ruiny, ale także znaki współczesności- charakterystyczną Iglicę, symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Poznańskie Krzyże. Wszystkie są wiernymi kopiami oryginałów z zachowaniem wszelkich detali.
Miniaturowe budynki zbudowane są w skali 1:20. Lekki, a równocześnie trwały aluminiowy szkielet pokrywa plastikowa elewacja zabezpieczona odpowiednimi środkami chemicznymi. Niektóre fragmenty wykonano z materiałów identycznych jak w obiektach oryginalnych.
Obiekty aktualnie znajdujące się w Skansenie Miniatur, to miedzy innymi:
Pałac w Rogalinie, Ruiny zamku w Wenecji, Mysia Wieża, Biblioteka Raczyńskich, Kościół w Wierzenicy, Kościół w Węglewie, Wiatraki w Moraczewie, Zagroda wiejska Biskupin, Kościół w Gieczu, Kościół św. Wojciecha w Poznaniu, Kościół św. Prokopa w strzelnie, Dwór w Koszutach, Kościół św. Jana Mogilno, Pallatium- Ostrów Lednicki, Pałac w Antoninie, Katedra w Gnieźnie, Międzynarodowe Targi Poznańskie- Iglica, Muzeum w Rakoniewicach, Pałac Lubostroniu, Opera Poznańska, Rynek w Pobiedziskach, Kościół w Kościelcu, Kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu, Kościół w Inowrocławiu, Kościół św. Marcina w Poznaniu, Kościół Kolegiacki w Kruszwicy, Collegium w Trzemesznie, Kościół w Murowanej Goślinie, Pałac w Czerniejewie, Poznańskie Krzyże, Katedra w Poznaniu, Psałterza, Stary Rynek w Poznaniu.
Jak informują Gospodarze, kolekcja miniatur jest stele rozbudowywana. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie, pośród tylu wspaniałych pereł architektury wielkopolskiej zamieszczą także replikę kościółka z Tarnowa Pałuckiego - na co nie tylko Dorośli, ale również Dzieci zwróciły uwagę.