Jesteś tutaj: Aktualności > Poświęcenie i nadanie sztandaru Szkole Podstawowej w Siennie

Poświęcenie i nadanie sztandaru Szkole Podstawowej w Siennie

2008-11-19

W dniu 09.11.2008r. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Szkole Podstawowej im.ks. Jakuba Wujka w Siennie.

Wchodząc do klasztoru zaproszeni goście przenieśli się w czasy księdza Wujka. Krużganki przeobraziły się w uliczki dawnego Wągrowca, po których przechadzali się "bracia cystersi, mieszczanie oraz przekupki". Powietrze wypełniał zapach domowego chleba  i miodu, kiszonych ogórków i domowego smalcu. Każdy, kto miał ochotę, mógł spróbować wiktuałów przygotowanych przez rodziców. Wspomnieć należy, że już od niedzielnego poranka, do późnych godzin wieczornych w poniedziałek szkoła była otwarta dla licznie przybyłych zwiedzających.

Poświęcenie sztandaru nastąpiło podczas nabożeństwa ekumenicznego. Pastor Fryderyk Tegler podczas homilii przekazał społeczności szkolnej oraz wszystkim przybyłym błogosławieństwo od Ojca Świętego Benedykta XVI. Głos zabrała także Pani Profesor Anna Wolff-Powęska, która w Swoim wystąpieniu nawiązała do symboliki sztandaru na przestrzeni dziejów, jego znaczenia podczas walk niepodległościowych oraz dzisiaj, jako symbolu tradycji i umiłowania Ojczyzny. Opowiedziała zgromadzonym o znamienitym Patronie szkoły, wspaniałym symbolu Ziemi Wągrowieckiej, księdzu Jakubie Wujku i znaczeniu Jego dzieła dla mowy ojczystej.

Poświęcony sztandar z rąk Fundatorów – Rady Rodziców – odebrała Pani Dyrektor Małgorzata Jazgar, która przekazała go Uczniom. Był to bardzo podniosły i wzruszający moment.

Po błogosławieństwie uczestnicy ceremonii mogli obejrzeć piękne widowisko artystyczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli sienneńskiej podstawówki. W programie gościnnie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Wągrowcu oraz zaprzyjaźnieni muzycy z Poznania. Wystąpiła także Pani Kerstin Harms z Gminy Zbiorczej Scharnebeck, która zachwyciła wszystkich piękną grą na trąbce.

Po części artystycznej uroczystość przeniesiona została do Ośrodka WIELSPIN. Tam, po uroczystym obiedzie głos zabrali znamienici Goście. Wręczono statuetkę Przyjaciela Szkoły Pani Profesor Annie Wolff-Powęskiej. Szkoła otrzymała z rąk Pana Burmistrza Statuetkę Księdza Jakuba Wujka. Z rąk Burmistrza Zbiorczej Gminy Scharnebeck projektor multimedialny, piłkę i gwizdek. Pani Profesor ofiarowała Gronu Pedagogicznemu ekspres do kawy, a Pastor Tegler dla wszystkich dzieci słodycze i kalendarze w języku polskim. Ponadto szkoła otrzymała z rąk Pani Kerstin Harms piękne wydanie biblii rodzinnej.

Wpłynęły też listy gratulacyjne od Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Starosty Powiatu Wągrowieckiego Michała Piechockiego, Burmistrza Wągrowca Stanisława Wilczyńskiego, Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka, Dyrektorów Szkół oraz Rady Rodziców.

W uroczystości wzięli udział Absolwenci Szkoły Podstawowej w Siennie, dawni nauczyciele na czele z Dyrektorem Seniorem Panem Eugeniuszem Łukaszewskim. Zabawa z udziałem Pana Krzysztofa Koniarka trwała do późnych godzin nocnych. Gratulacjom nie było końca.

W uroczystości udział wzięli:

Kapłani:

• Pastora Fryderyka Teglera z Scharnebeck

Księdza Andrzeja Białczyka Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Gnieźnieńskiej

Ojciec Superior Jezuita Andrzej Lemiesz, Proboszcz  p.p.w. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy

Ksiądz Dziekan Piotr Kalinowski

Ksiądz Proboszcz Zbigniew Szyk

Ksiądz Proboszcz Andrzej Trzemżalski

Ksiądz Wikariusz Marek Salwa

Poseł PSL na Sejm RP Pan Stanisław Kalemba

Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Pani Arleta Nowak

Starosta Powiatu Wągrowieckiego Michał Piechocki

Burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński

Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak

Członkowie Rady Powiatu  na czele z przewodniczącym Panem Krzysztofem Migasiewiczem oraz Rady Gminy z Panem Michałem Nogalskim

Delegacja z Scharnebeck w składzie:

Burmistrz Gminy Zbiorczej Scharnebeck Pan Karl Todter

Pani Brygitte Haidelmann Przewodnicząca Komisji Szkolnej Z. G. Scharnebeck

oraz Pani Kerstin Haras

Uroczystość zaszczycili również:

Panią Profesor Annę Wolff-Powęską

Pana Profesora Eberharda Schulza

Pan Zbigniew Haydrych

Dyrektorzy i Nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Wągrowiec

Pracownicy GZOPO

Dyrektorzy ośrodków kultury i pracy pozaszkolnej z tereny miasta i gminy Wągrowiec

Dyrektorzy, Prezesi i Komendanci służb mundurowych jednostek, instytucji i organizacji pozarządowych oraz właściciele firm na co dzień współpracujący i wspomagający szkołę.

Przyjaciele z Luneburga na czele z Panem Helmutem Harnaitem

Przybyli z całej Polski Absolwenci SP Sienno

Nauczyciele - emeryci niegdyś pracujący w SP Sienno na czele z wieloletnim Dyrektorem Seniorem Panem Eugeniuszem Łukaszewskim

Mieszkańcy wsi obwodu SP Sienno tzn. Mieszkańcy Czekanowa, Długiej Wsi, Łęgowa, Przysieczyna, Sienna i Sieńska na czele z Paniami i Panami Sołtysami

Licznie przybyła społeczność SP Sienno tzn. Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, Rodzice i Dziadkowie, pracownicy obsługi oraz  Uczniowie

Parafianie oraz mieszkańcy Wągrowca i okolicy

Artyści i ekipa wspomagającą oprawę uroczystości

Poczty sztandarowe szkół ( SOSW w Wągrowcu oraz SP nr 3 w Wągrowcu)

Media

Pragnę wyrazić serdeczne podziękowania Wszystkim Ludziom Dobrej Woli i Wielkiego Serca, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do spełnienia naszych marzeń. Kiedy podczas podniosłych uroczystości dostrzeżecie radośnie łopoczący na wietrze nasz sztandar, pomyślcie z dumą, że łopocze także dzięki Wam.

Serdecznie dziękuję,

Małgorzata Jazgar, Dyrektor Szkoły

Zapraszam do zobaczenia zdjęć z uroczystości.

Listy gratulacyjne