Jesteś tutaj: Aktualności > Ratujemy kasztanowce w Grylewie

Ratujemy kasztanowce w Grylewie

2009-06-24

Drzewa kasztanowca białego stanowią niewątpliwą ozdobę naszego krajobrazu lecz nie tylko.

Prawie każdy świadomie lub podświadomie czuje emocjonalny związek z tymi wyjątkowymi drzewami: kwitnące kasztanowce symbolizują tak ważne w życiu każdego egzaminy maturalne, a dla dzieci kasztany od zawsze były źródłem inspiracji do tworzenia ludzików, zwierzątek itd.

Władze Gminy nie wyobrażając sobie naszego codziennego otoczenia bez kasztanowców podjęły działania mające na celu ochronę tego gatunku. W tym celu wytypowano aleję kasztanowców liczącą 80 sztuk drzew rosnących w miejscowości Grylewo.

Aleja ta od kilku już lat jest corocznie zagrożona inwazjami szrotówka kasztanowcowiaczka. Widocznym efektem działania tego owada jest przedwczesne schnięcie i opadanie liści, a następnie jesienią ponowne kwitnienie i wypuszczanie młodych pędów i liści,  co powoduje osłabianie drzew a w efekcie może prowadzić do ich zamierania.

Pierwsze oznaki ataku

Podjęte działania:

1. W miesiącu kwietniu założono na pniach drzew opaski lepowe, których zadaniem jest odławianie wędrujących po pniu drzewa samców i samic szrotówka, dodatkowo na części opasek zainstalowano dyspensery feromonowe, które mają zwabiać owady.

2. W połowie czerwca zainstalowano w koronach drzew 21 sztuk pułapek kominowych z dyspenserem feromonowym służących do  odłowu owadów.

Planowane działania:

1. W celu zapewnienia lepszych warunków do życia drzewom i umożliwienia wiosennego nawożenia drzew zostanie przeprowadzone usunięcie darni wokół drzew.

2. Jesienne grabienie i zniszczenie liści. Jest to działanie szczególnie ważne i skuteczne  gdyż poczwarki tego owada zimują w opadłych liściach.

3. Oznakowanie tablicami informacyjnymi terenu działań.

W przypadku osiągnięcia pozytywnych rezultatów w zwalczaniu szrotówka kasztanowcowiaczka aleja ta zostanie wzbogacona o nowe nasadzenia tego gatunku.