Siła kobiet
2015-08-10
Kobieta liderka to osoba świadoma tego, co chce wnieść do otaczającego ją świata. Na wsi jest tyle do zrobienia, że nie można koncentrować się na pojedynczych pomysłach- trzeba spoglądać dalej niż jutro i nie bać się wyjść do ludzi.
Tak swoją rolę postrzegają Wielkopolanki, które przełamały bariery zbudowane ze stereotypów i nie dały się sprowadzić jedyne do roli gospodyni domowej. Wielu pomogła w tym Szkoła Liderek Rozwoju Lokalnego, która powstała w roku 2010 z inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Do udziału w zajęciach Samorząd Wojewódzki zaprosił aktywne kobiety z terenów wiejskich Wielkopolski: członkinie kół gospodyń wiejskich, działaczki lokalnych grup działania, sołtyski. Paniom zaproponowano zajęcia z metod kierowania zespołami, jak i zagadnień prawnych związanych z zakładaniem i prowadzeniem organizacji pozarządowych. Program w stu procentach odpowiadał również na zapotrzebowanie zgłaszane przez lokalne grupy działania. To był strzał w dziesiątkę.
W ciągu pięciu lat działania Szkołę Liderek Rozwoju Lokalnego ukończyło ponad 1365 Wielkopolanek, które chciały podnieść swoje kompetencje w kierowaniu lokalnymi inicjatywami. Kilkadziesiąt wykładów, zajęć praktycznych i nieskończenie wiele znajomości, inspirujących spotkań, rozmów, rodzących się inicjatyw potwierdziło, jak duży kapitał społeczny drzemie wśród mieszkanek wielkopolskiej wsi.
Inicjatywa Szkoły Liderek spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i społecznym odzewem- stała się bowiem odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez lokalne grupy działania, które także uczestniczyły w spotkaniach. Wśród uczestniczek były również panie z Gminy Wągrowiec, które są najbardziej zaangażowane w rozwój swoich małych ojczyzn i są motorem przemian lokalnych i ożywienia społecznego.