Skutki emigracji rodziców
2009-04-27
Nasilenie się migracji obywateli polskich doinnych państw członkowskich po przystąpieniu do Unii Europejskiej sprawiło, że w ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba uczniów, którzy doświadczyli migracji rodziców.
Z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w minionym roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, dotyczących skutków emigracji rodziców nieletnich dzieci wynika, że w jednym przypadku na dwadzieścia, w którym wyjeżdżał jeden z rodziców, dziecko zmieniało miejsce zamieszkania razem z nim. Natomiast, gdy kraj opuszczali obydwoje rodzice, dziecko wyjeżdżało za granicę w co dziesiątym przypadku.
Niestety część rodziców zapomina o dopełnieniu koniecznych formalności przed wyjazdem czy o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów związanych z edukacją dziecka, co potem znacznie może utrudnić zapisanie go do szkoły w innym kraju. W ten sposób rodzice narażają ucznia na niepożądaną przerwę w edukacji, a siebie - na konsekwencje związane z niedopilnowaniem spełniania obowiązku szkolnego przez ich dziecko.
W trosce o edukację dzieci wyjeżdżających z rodzicami za granicę Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało materiały, które informują rodziców, o co powinni zadbać zanim opuszczą Polskę, by umożliwić swojemu dziecku kontynuowanie nauki poza granicami Kraju. Przypominają także o konieczności podtrzymania kontaktu z polskim językiem i kulturą, co ułatwi dziecku późniejszy powrót do polskiego systemu edukacji.
Strona internetowej www.men.gov.pl, na której umieszczone są wersje elektroniczne tychże materiałów.