ŚWIATŁOWÓD DO DOMU
2015-08-19
Mam bardzo dobrą wiadomość: ponad 68 tysięcy budynków i mieszkań w Wielkopolsce zostanie podłączonych do nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej w ramach projektu ŚWIATŁOWÓD DO DOMU. To kolejny etap informatyzacji regionu.
Projekt realizowany jest w ramach działania 2.8 „Zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 -2013.
W najbliższym czasie spółki: Webtouch, Fibrehost i Easyhost będą przeprowadzać inwestycje na terenie gminy, a dokładnie w miejscowościach: Bobrowniki, Grylewo, Kaliszany, Kapaszyn, Pawłowo Żońskie, Żelice.
Jak budujemy?
Wykonawcy starają się, by prace trwały jak najkrócej i były jak najmniej uciążliwe. Wiele zależy od ukształtowania terenu. Po przeprowadzeniu prac działka zostaje przywrócona do stanu, w którym była poprzednio. Kabel światłowodowy układany jest od granicy działki do budynku przy użyciu minikoparki, przez wykop ręczny lub przecisk (czyli urządzenie przeciskowe, zwane potocznie "kretem"). Kabel telekomunikacyjny i przyłącze są wprowadzone do budynku w miejscu, które wskazują właściciele budynku. Po wprowadzeniu kabla do domu instalowane jest gniazdko. Gdy już instalacja przyłączeniowa będzie gotowa, mieszkańcy wybierają operatora, z którym podpiszą umowę na świadczenie usług.
Jak długo trwa budowa?
Budowa może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, ale dzięki tej inwestycji mieszkańcy będą mogli cieszyć się supernowoczesną infrastrukturą telekomunikacyjną.
Co trzeba zrobić?
Mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych i wykonaniem prac. Jedynie, co musi zrobić właściciel budynku, to podpisać stosowne dokumenty:
- zgodę na wykonanie przyłącza,
- protokół z wykonania prac.
Czym jest światłowód?
Jest prawie tak cienki jak włos. Naukowcy pracowali nad nim przez kilkadziesiąt lat. W latach 80 już wiedzieli - zrewolucjonizuje wiele dziedzin, w tym telekomunikację. Światłowód to najlepsze medium jakie mamy, pozwalające bez straty jakości przesyłać informacje drogą elektroniczną. Jakość świadczonych usług za pośrednictwem sieci światłowodowej jest niezależna od warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu czy innych czynników zewnętrznych To dzięki niemu mieszkańcy osiemnastu Wielkopolskich powiatów będę wreszcie mogli korzystać z niezawodnej sieci telekomunikacyjnej.
W sprawie budowy światłowodu proszę kontaktować się z rzecznikiem prasowym projektu Światłowód do domu – Pauliną Brencz: 725 888 159, paulina.brencz@swiatlowoddodomu.pl