Święto dziękczynienia w Grylewie
2015-09-17
Dożynki to najpiękniejsza nasza narodowa tradycja. Obchodzimy je już od XVI wieku. Na przestrzeni lat zmieniały się obrzędy dożynkowe, jednak tak jak dawniej są one ważnym elementem dla wszystkich, bo przypominają, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na nasze stoły polski chleb. W dniu 23 sierpnia do Grylewa przybyły tłumy gości, aby wspólnie uczestniczyć w Gminnym Święcie Plonów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Katarzyny w Grylewie, którą odprawił ks. Michał Jóźwiak.
Po mszy dziękczynnej, piękny korowód z 39 delegacjami wieńcowymi przeszedł w kierunku boiska, gdzie staropolskim obyczajem rozpoczęto obrzędy dożynkowe. Powróz uwity z ostatnich kłosów zbóż przeciął sierpem Wójt Gminy – Przemysław Majchrzak. Starostowie dożynek– Pani Anna Haremza – sołtys wsi Grylewo oraz Pan Jakub Prussak wraz z asystentami, gospodarzom - Wójtowi Gminy oraz Przewodniczącemu Rady wręczyli pachnący bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów, którym dzielili się z uczestnikami uroczystości.
Święto plonów swoją obecnością zaszczycili m.in. Krzysztof Paszyk- Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wicestarosta wągrowiecki Michał Piechocki, Dyrektor ANR w Poznaniu – Pan Andrzej Bobrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Margonin – Pan Janusz Piechocki, przedstawiciele instytucji współpracujących z Gminą Wągrowiec, radni, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, sołtysi, strażacy, pracownicy Urzędu Gminy, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesi organizacji pozarządowych, rolnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy Gminy Wągrowiec i powiatu wągrowieckiego i nie tylko.
Podczas występów artystycznych, licznie zgromadzeni, byli świadkami pięknych ceremonii dożynkowych i występu zespołu Poligrodzianie z Poznania. Na scenie równie pięknie zaprezentowali się mali artyści - Pałuckie Smyki, którzy otrzymali gromkie brawa od publiczności.
Dziękując za całoroczny trud, życzenia zawsze udanych plonów – składał wszystkim rolnikom Przemysław Majchrzak – Wójt Gminy Wągrowiec.
Uroczystości dożynkowe umilił także występ Łekneńskiej Kapeli Biesiadnej, Zespół Grylewianki, Zespół taneczny „Szczęśliwe Anioły” z Potulic oraz artyści z Ochodzy, Łęgowa i Redgoszczy. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się iluzja sceniczna „Magiczna ulica Piotra Szumnego”, która przez ponad godzinę, na każdym kroku zaskakiwała widownię. Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był Krzysztof Koniarek , który bawił publiczność znanymi i lubianymi przebojami.
Jak co roku, podczas uroczystości odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najładniejsze stoisko sołeckie. Laureatami w konkursie wieńcy okazali się mieszkańcy wsi Grylewo, Ludwikowo, Rąbczyn, Bartodzieje, Łęgowo, natomiast w konkursie na najładniejsze stoisko wyróżnieni i nagrody wójta w wysokości 1000 zł otrzymały wsie; Werkowo, Kiedrowo, Rąbczyn, Rgielsko, Siedleczko.
W czasie uroczystości nie zabrakło również wyróżnień. Odznakami Honorowymi Zasłużony dla Rolnictwa, które na wniosek Wójta Gminy przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odznaczeni zostali: Andrzej Koliński – rolnik z Kaliszan, Marek Zając – kierownik Stacji Hodowli Roślin Wiatrowo, Bogusław Walkowiak – prezes BGW Rąbczyn, Jerzy i Lucjan Matuszak – rolnicy z Kopaszyna, inspektor Urzędu Gminy Wągrowiec – Krzysztof Smogulecki, Henryk Glapa – Prezes Spółdzielni Rolniczej w Siedleczku oraz współwłaściciel Firmy Wigropil z Żelic – Pan Bogdan Piechocki. Wójt Gminy podczas wręczania odznaczeń podkreślił wielkie zaangażowanie laureatów i ich ogromny wkład w rozwój rolnictwa.
Całość uroczystości dożynkowych zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.
Wszystkim przybyłym na Dożynki 2015 w Grylewie składamy serdeczne podziękowania.
Dyrektorowi i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie dziękujemy za piękne przygotowanie uroczystości, a pracownikom Urzędu Gminy za przygotowanie stoiska gminnego.
Zapraszamy do galerii zdjęć.