Jesteś tutaj: Aktualności > Uroczyste przekazanie średniego samochodu bojowego „STAR”

Uroczyste przekazanie średniego samochodu bojowego „STAR”

2016-05-23

„Dzięki pozyskanemu samochodowi gaśniczemu jednostka wasza wchodzi w wyższy poziom użyteczności na rzecz społeczeństwa. Mam nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się na otwarciu nowej remizy” – powiedział Przemysław Majchrzak – wójt Gminy Wągrowiec do zgromadzonych 21 maja w Kaliszanach.

Wszystkich przybyłych na uroczyste przekazanie średniego samochodu bojowego „STAR” powitał Czesław Lewandowski – prezes miejscowej OSP, po którym dotychczasową działalność jednostki przedstawiła Bożena Urbańska – sekretarz zarządu miejsko – gminnego związku. Z radością kaliszańscy strażacy czekali na moment przekazania kluczy do nabytego pojazdu, który od 2002 roku funkcjonował w podziale bojowych Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu. Kluczyki naczelnikowi OSP Andrzejowi Barełkowskiemu przekazali st. kpt. Marek Piekutowski z KP PSP i wójt Przemysław Majchrzak. Charakterystycznym przeżyciem było, że aż dwóch księży proboszczów: ks. Grzegorz Brygman z Kamienicy i ks. Ryszard Kufel z Żonia dokonali poświęcenia wozu strażackiego, po czym odśpiewano pieśń do św. Floriana. Na znak sprawności przekazanego pojazdu, kierowca Andrzej Łukaszewski włączył sygnały alarmowe. Z zachwytem zgromadzeni podziwiali nabyty pojazd wraz z wyposażeniem, które udało się pozyskać dzięki wsparciu władz Gminy Wągrowiec. „Pamiętam jak niedawno jeszcze jeździliśmy ciągnikiem z przyczepą na zawody strażackie” – powiedział jeden z strażaków miejscowej jednostki.

Uroczystość przekazania samochodu była również okazją do wręczenia odznak za wieloletnią służbę w szeregach OSP , które przyznał Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Wągrowcu. Za poszczególne lata odznakami zostali udekorowani: Józef Bromberek (55), Bożena Urbańska (50), za 45 lat: Czesław Lewandowski, Zenon Łukaszewski i Feliks Urbański. Za 30 lat służby odznaki otrzymali: Andrzej Barełkowski, Stanisław Barełkowski, Piotr Bednarski, Mariusz Małkowski; 25 lat: Sławomir Danielewicz, Jacek Grzebyta i Jan Bromberek; 15 lat: Łukasz Lewandowski, Andrzej Łukaszewski, Szymon Starszak; 10 lat: Damian Łuszczk oraz 5 lat: Paweł Bednarski, Krzysztof Bednarski, Mariusz Koliński, Magdalena Włodarska, Leszek Kowalewski i Rafał Piasecki, które wręczali Łukasz Wiatrowski – prezes miejsko – gminny związku i Radosław Sierpowski – komendant miejsko – gminny.

Słowa uznania za dotychczasową działalność jednostki OSP odczytał Grzegorz Manikowski – wiceprezes zarządu powiatowego związku.

OSP w Kaliszanach powstała w 1958 roku jako jednostka typu „M”, która była wyposażona w motopompę M-400, a w późniejszym okresie M-800. W latach 1977 i 1986 pozyskano i zamontowano syreny do wzywania strażaków do akcji ratowniczo – gaśniczych oraz ćwiczeń. Dzięki przychylności władz gminy w 2009 roku jednostka otrzymała pierwszy samochód gaśniczy lekki marki „Volkswagen” i została przekwalifikowana na jednostkę typu „S”, a rok później doposażona w motopompę pływającą.

W uroczystości również wzięli udział Jerzy Łukaszczyk – przewodniczący Rady Gminy Wągrowiec, Jan Maćkowiak – wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Klubu Kronikarzu OSP, Zenon Urbański – honorowy prezes miejsko – gminny związku, Jadwiga Adamska – sołtys wsi oraz strażacy z zaprzyjaźnionej OSP w Pawłowie Żońskim.

Do wspólnego świętowania przyczyniły się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały przysmaki kulinarne, a także fundatorki okazałego tortu Janina Kolińska – radna RG i Teresa Jóźwiak – sołtys Toniszewa.

Jan Maćkowiak