Następnie do naszej grupy dołączyła Pani przewodnik, która już przy pięknej słonecznej pogodzie opowiedziała o początkach miasta oraz o legendach związanych z poszczególnymi miejscami w trakcie panoramicznego zwiedzania Starego Miasta. Hasłem przewodnim Torunia jest „”Gotyk na dotyk”, ponieważ zachowało się wiele budowli w stylu gotyckim, z charakterystycznymi malowidłami, strzelistymi otworami i schodkowymi szczytami.
W programie zwiedzania uwzględniono następujące miejsca:
Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika
Fontanna Kosmopolis
Szkoła Policealna Medyczna im. Mikołaja Kopernika
Krzywa Wieża odchylona od pionu o 1,4 m.
Spichlerze
mury obronne miasta z trzema zachowanymi bramami wjazdowymi
ruiny zamku krzyżackiego
Dom Kopernika
Katedra Św. Janów z XIII wieku z dzwonem Tuba Dei, który waży ok. 7 ton i bije tylko 4 razy w roku i w chwili bardzo ważnych wydarzeń dla Polski
Pomnik Mikołaja Kopernika
Ratusz Staromiejski
Pomnik flisaka, który uratował Toruń przed plagą żab
Figura osła, który służył jako pręgierz
Po zwiedzeniu tych miejsc uczestnicy wyjazdu udali się na wspólny obiad w restauracji GOTTICA, mieszczącej się w Ratuszu Staromiejskim.
Następnie był czas wolny na indywidualne zwiedzanie miasta oraz na zakup pamiątek i pierników, z których słynie również Toruń. Wyjazd ten przyczynił się do pełnej integracji wszystkich uczestników projektu oraz poszerzenia wiedzy o historii miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Stare Miasto, Nowe Miasto oraz ruiny zamku krzyżackiego jako całość stanowią unikatowy, najlepiej w kraju zachowany kompleks gotyckiej architektury mieszczańskiej. Przetrwał interesujący XIII-wieczny układ ulic i placów, otoczonych murami obronnymi. Toruń w swoim herbie ma trzy wieże oraz anioła z kluczem do miasta- mówi się, że jest miastem aniołów i dlatego tak wiele zabytków przetrwało trudne czasy wojenne.
Był to już ostatni etap udziału 22 osób z terenu gminy w projekcie PROGRAM AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-ZAWODOWEJ W GMINIE WĄGROWIEC.