Urząd Statystyczny w Poznaniu - Statystyka publiczna
2016-02-29
Statystyka publiczna od wielu lat jest obecna w różnej formie w domach mieszkańców województwa wielkopolskiego. Z wyników jej badań korzystają nie tylko organy administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy, studenci i uczniowie, ale też ogół społeczeństwa.
W społeczeństwie informacyjnym każdy świadomy obywatel poszukuje informacji o swoim kraju, województwie, regionie, czy miejscowości. To, co się dzieje w społeczeństwie pokazują nie tylko spisy powszechne, ale również systematycznie prowadzone badania ankietowe. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki wysiłkowi
ankieterów statystycznych, których udział w procesie realizacji badania jest kluczowy, zarówno w kontekście kompletności, jakości badań, a także budowania pozytywnego wizerunku statystyki publicznej w bezpośrednim kontakcie z respondentami. Podstawowym zadaniem ankietera statystycznego jest przeprowadzenie badania w losowo wybranych gospodarstwach domowych, sprawne przeprowadzenie wywiadu oraz zebranie kompletnych i rzetelnych informacji. Ankieter statystyki publicznej nie jest dla respondenta osobą anonimową. Jest on pracownikiem Urzędu Statystycznego znajdującego się na terenie danego województwa. Każdy ankieter statystyczny posiada legitymację służbową oraz upoważnienie do prowadzenia badań ankietowych. Jego tożsamość można dodatkowo zweryfikować dzwoniąc do Wydziału Badań Ankietowych Urzędu Statystycznego w Poznaniu tel. 61 27 98 302 i 61 27 98 356. Ankieterzy statystyczni, podobnie jak pozostali pracownicy statystyki publicznej, zobligowani są przez Ustawę o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r. do zachowania tajemnicy statystycznej. Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej. Oznacza to, że zebrane w trakcie badań informacje o gospodarstwie domowym lub rolnym, a także o jego członkach nie mogą być wykorzystywane do innych celów niż wskazane w Ustawie, tj. do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.
Zebrane dane służą do przeprowadzania analiz, a na ich podstawie opracowywane są publikacje dotyczące wielu dziedzin życia społeczno-gospodarczego. Dane te stanowią również podstawę do podejmowania strategicznych decyzji ekonomicznych, społecznych i administracyjnych na niemal wszystkich szczeblach zarządzania (od struktur lokalnych po centralne).
Realizując misję statystyki publicznej w zakresie badań ankietowych, Urząd Statystyczny w Poznaniu zwraca się do Państwa z prośbą o przekazanie – na adres m.ancan@stat.gov.pl – bazy e-mailowej i adresowej sołectw z terenu gminy (wg wzoru w załączonej tabeli). Informacje te zostaną wykorzystane wyłącznie do nawiązania kontaktu z sołtysami i do przesłania materiałów promujących tegoroczne badania ankietowe, które – mamy nadzieję – pozwolą szerokiej grupie respondentów zrozumieć specyfikę pracy ankieterów statystycznych, poprawią bezpieczeństwo zarówno ankieterów jak i mieszkańców gminy (w materiałach znajdują się informacje o sposobie sprawdzenia tożsamości ankietera) oraz będą służyły nadaniu należnej wagi tej formie badań. W załączeniu przekazujemy dwie pierwsze ulotki informacyjne pt. „Badanie budżetów gospodarstw domowych” oraz „Wybór ścieżki kształcenia a sytuacja zawodowa Polaków” z prośbą o ich rozpowszechnienie w gminie oraz zamieszczenie na stronie internetowej urzędu. Osoba do kontaktu p. Magdalena Ancan tel. 61 27 98 325.
Badanie budżetów gospodarstw domowych (*.pdf, 180KB)
Badnie budżetów (*.pdf, 1125KB)
Baza adresowa sołtysów (*.xls, 49KB)
Promocja badan ankietowych (*.pdf, 50KB)
Ścieżka ksztalcenia (*.pdf, 238KB)
Wybory ścieżki (*.pdf, 1987KB)