Jesteś tutaj: Aktualności > Wągrowieccy kronikarze nagrodzeni

Wągrowieccy kronikarze nagrodzeni

2016-09-26

W finale XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP wzięli udział laureaci eliminacji wojewódzkich, którzy 23 września spotkali się w Supraślu na podsumowaniu prac autorskich. Podczas pobytu wzięli udział w wykładach i warsztatach kronikarskich, a także mieli okazję zwiedzić miejsca sakralne, muzea, zamek.

O kryteriach oceny kronik w Wielkopolsce głos zabrali również Małgorzata Judasz – wiceprzewodnicząca Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP w Poznaniu i Bogdan Siwiński – przewodniczący WKK OSP. Podsumowaniem twórców kronik było uroczyste spotkanie w Auli MAGNA Uniwersytetu Medycznego w Pałacu Branickich w Białymstoku, gdzie po sesji popularnonaukowej na temat historii pożarnictwa i państwa polskiego dokonano podsumowania kronik strażackich.

Drugie miejsce pod względem ilości nadesłanych prac na finał ogólnopolski uzyskali kronikarze z województwa wielkopolskiego. Aż cztery kroniki z terenu powiatu wągrowieckiego zostały wysoko ocenione przez członków jury Komisji Historycznej przy Zarządzie Głównym Związku OSP RP w Warszawie. Miano wzorowej kroniki otrzymał Jan Maćkowiak – autor kroniki OSP w Wągrowcu; wyróżnienie otrzymały kroniki: Alicji Czajkowskiej i Kazimierza Czajkowskiego z OSP w Czerlinie oraz Agaty Malewskiej z OSP w Runowie, podziękowanie otrzymał Tomasz Dembski z OSP w Olesznie.

Po oficjalnych wystąpieniach i wręczeniu nagród i wyróżnień zaprezentowali się strażacy z radosną piosenką, której autorami byli członkowie WKK OSP w Poznaniu: Małgorzata Judasz i Leszek Ciemniak, muzykę stworzył Jan Maćkowiak, który przygrywał na gitarze zespołowi: Elżbieta Malecińska, M. Judasz, Bogdan Siwiński, Jerzy Łumiński, L. Ciemniak i J. Maćkowiak.