Wielkanocne warsztaty wągrowieckiego Forum Kobiet i Koła Gospodyń Wiejskich w Siennie
2014-04-17
W dniu 12 kwietnia 2014 r. członkinie i sympatyczki Koła Terenowego Powiatu Wągrowieckiego Stowarzyszenia „Krajowe Forum Kobiet” i Koła Gospodyń Wiejskich spotkały się już kolejny raz w Świetlicy Wiejskiej w Siennie, tym razem na warsztatach „Regionalne tradycje wielkanocne”.
Przewodnicząca KGW pani Anna Majer i prezes KTPWS „KFK” Małgorzata Strzelecka przywitały przybyłe panie oraz odczytały życzenia z okazji zbliżających się Świąt przekazane Kołom przez Wicestarostę Wągrowieckiego Pana Tomasza Kranca. W spotkaniu, którego celem było poszerzenie wiedzy na temat tradycji wielkanocnych Pałuk uczestniczyła również pani Dorota Ewertowska - Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Program spotkania obejmował: wykład pani Wiesławy Gruchały - asystent ds. etnografii Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, warsztaty dekorowania jaj metodą decoupage - przeprowadzone przez panią Aleksandrę Majer oraz warsztaty pani Magdaleny Strychalskiej dotyczące tworzenia stroików wielkanocnych.
W nastrój Świąt Wielkanocnych swoim wykładem wprowadziła wszystkich pani etnograf Muzeum Regionalnego przybliżając obrzędy związane z Wielkanocą. Uczestniczki spotkania szczególnie zaciekawiła informacje na temat tzw. „przywoływek”. Miały one miejsce po Niedzieli Palmowej, kiedy to w wielkanocną niedzielę na podwyższeniu stawał jeden z kawalerów i odczytywał wierszyki, złośliwie wytykające wady panien we wsi. Wielkanoc na Pałukach to okres pochodów przebierańców, którym przewodził opleciony słomianym sznurem niedźwiedź, za nim dziad i baba na koniu, dziad z koszykiem a bywał i kominiarz. Pani Wiesława opowiedziała o naturalnych sposobach farbowania jaj i tworzeniu palm wielkanocnych.
Po porcji wiedzy teoretycznej nadszedł czas na działanie… Panie z dużym zainteresowaniem przyglądały się pani Aleksandrze Majer, która bardzo ciekawie opowiadała o dekorowaniu drewnianych jaj techniką serwetkową czyli metodą decoupage. Przy jej ogromnej pomocy, wykorzystaniu papierowych wzorów i motywów z serwetek panie „wyczarowały” z drewnianych jaj prawdziwie wielkanocne cuda, które z pewnością pozostaną wspaniałą pamiątką ze spotkania.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty tworzenia dekoracji wielkanocnych, które prowadziła członkini KTPW S „KFK” pani Magdalena Strychalska. Do tworzenia stroików, wieńców wielkanocnych, uczestniczki spotkania wykorzystały gałązki wierzbowe, fragmenty trzmieliny, bukszpan, gałązki modrzewia, mahonię czy żarnowiec. Dodatkową ozdobą były fragmenty mchu, trawy, atrapy jaj ptasich i piękne pióra przepiórek, bażantów i kogucików. W efekcie powstały stroiki, które ozdobią stoły wielkanocne.
Warsztaty przebiegały w „słodkim” klimacie, bo o ciasta – jak zawsze - zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Znakomity humor dopisywał wszystkim uczestnikom spotkania a podziękowania za przeprowadzone warsztaty przekazały szefowe Kół. Było to doskonałe spotkanie integrujące różne środowiska i pokolenia, czego dowodem był bardzo aktywny udział dzieci w tworzeniu dekoracji wielkanocnych. Możemy mieć nadzieję, że młode pokolenie będzie pielęgnowało tradycje naszego regionu.