Jesteś tutaj: Aktualności > XIV Jarmark Cysterski

XIV Jarmark Cysterski

2008-07-10

XIV  Jarmark Cysterski zainaugurowany został mszą św. w kościele parafialnym w Łeknie, celebrowaną przez ojca Franciszka Fernsztajna – cystersa z klasztoru cystersów w Mogile.

Po mszy św. ulicami Łekna w asyście Łekneńskiej Kapeli Biesiadnej, pocztów sztandarowych: OSP Łekno i Koło Pszczelarzy Łekno przemaszerowano na miejsce imprezy. Odczytania i przekazania aktu fundacyjnego ojcu Franciszkowi dokonał Michał Brzykcy jako Zbylut. Pamiątkowy klucz symbol  przekazania władzy na czas trwania Jarmarku Ojcu Franciszkowi  przekazali Przewodniczący Rady Gminy Michał Nogalski oraz Starosta Powiatu Wągrowieckiego Michał Piechocki. Otwarcia Jarmarku dokonał gość z Krakowa. Program Jarmarku swą różnorodnością przyciągał uwagę uczestników. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie w przedstawieniu o smerfach (Bartek Zieliński, Arek i Remigiusz Gościńscy, Jakub Marmurowicz, Daria Komasa, Weronika Kalka, Hania Zawadzka, Karina Krysztofiak). Na estradzie wokalnie zaprezentowali się laureaci Powiatowego festiwalu Muzycznego „TERAZ MARYLA RODOWICZ” – Igor Milewski z Niemczyna i Marta Kamińska z Wągrowca, a także młodzi wokaliści z GOK Kinga Pawlak, Meggi Głowacki i Bartek Zieliński. Muzykę i taniec irlandzki zaprezentował zespół „DANAR” z Poznania i grupa tancerzy z Bydgoszczy. W koncercie piosenki biesiadnej wystąpiła Łekneńska Kapela Biesiadna z GOK Łekno(A.Buchholz, K. Wekwert, B.Kuliberda, K. Kośmicki, E.Pałka, M. Pałka). W przerwach muzycznych pokazy walki wojów demonstrowała drużyna wojów piastowskich „JANTAR” z Poznania, którzy sztukę tę, a także swoje małe grodzisko pokazywali uczestnikom przez cały czas trwania Jarmarku. Na długo przed godziną 18.00 miejsce imprezy zapełniło się tłumem uczestników, którzy przybyli między innymi na koncert Krystyny Giżowskiej. Bawiono się wspólnie przez przeszło godzinę. Po godzinie 22.00 licznie zebrani uczestnicy byli świadkami wspaniałego spektaklu ogniowego. 15 minutowy spektakl wyczynów z ogniem w wykonaniu dwóch artystów wprawił zebranych w zachwyt i podziw. Wspólna zabawa zakończyła się po północy. Jarmarkowi przez cały czas jego trwania towarzyszyły warsztaty zajęciowe i pokazowe (kowalstwo, biżuteria, szewstwo, mincerz, papier czerpany, hafciarstwo, wyroby z siana, garncarstwo, pszczelarstwo i rękodzielnictwo w wykonaniu Dziennego Domu Seniora z Wągrowca i Kółka plastycznego w Grylewie. Ponadto Starostwo Powiatowe w Wągrowcu zorganizowało rajd rowerowy, przejazdy łodzią po łekneńskim jeziorze, a także gry i zabawy dla wszystkich uczestników Jarmarku. Organizatorem Jarmarku był Gminny Ośrodek Kultury w Wągrowcu z siedzibą w Łeknie, współorganizatorami Urząd Gminy w Wągrowcu i Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Materiał filmowym zrealizaowany przez itv Wągrowiec