Jesteś tutaj: Aktualności > Zawody sportowo - pożarnicze OSP

Zawody sportowo - pożarnicze OSP

2016-07-14

Na płycie boiska sportowego w Łeknie rywalizowali 10 lipca strażacy – ochotnicy z terenu miasta i gminy Wągrowiec. Tegoroczne zawody były szczególne, gdyż w czasie zebrania zarządu miejsko – gminnego związku zdecydowano, że wszystkie startujące drużyny będą rywalizować na jednej motopompie. To spowodowało, że podczas miejsko – gminnych zawodów sportowo – pożarniczych jednostki OSP miały wyrównane szanse w zdobyciu najwyższego trofeum. O zdobyciu najwyższych miejsc decydowały posiadane umiejętności strażaków, którzy wcześniej przygotowywali się do tego sportowego wydarzenia.

Wszystkich przybyłych na zmaganiach sportowo – pożarniczych powitał Łukasz Wiatrowski - prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Wągrowcu, po czym komendant miejsko – gminny związku Radosław Sierpowski złożył meldunek o przygotowaniu do sportowej rywalizacji Grzegorzowi Manikowskiemu - wiceprezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu.

Tegoroczne zawody pożarnicze otworzył Przemysław Majchrzak – wójt Gminy Wągrowiec, który również powitał delegacje strażaków z Brietlingen w Niemczech z prezesem Falk Arensem na czele.

Podczas odprawy dowódców drużyn wraz z komisją sędziowską bryg. Zbigniew Dziewulski – zastępca komendanta Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu omówił regulamin i zasady uczestnictwa w zawodach.

Komisji sędziowskiej przewodniczył st. kpt. Ryszard Skiba z Komendy Powiatowej PSP, któremu pomagali funkcjonariusze i strażacy z OSP.

Wśród licznie przybyłych kibiców dostrzec można było emocje wywołane sportową rywalizacją, szczególnie podczas ćwiczeń bojowych prezentowanych przez strażaków - ochotników. Druhowie rozpoczęli od musztry, którą wprowadzono do rywalizacji w ubiegłym roku w czasie zawodów miejsko – gminnych. Z odbycia musztry zwolnione są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

W dalszej kolejności strażacy przystąpili do sztafety, podczas której pokonywali kolejne przeszkody, aby uzyskać jak najkrótszy czas. Decydującą rywalizacją były ćwiczenia bojowe, gdyż przy równej ilości punktów o zdobyciu wyższego miejsca decyduje wynik uzyskany w czasie rozwijania linii gaśniczej.

Wysoki poziom wyszkolenia spowodował, że tylko sekundowe różnice dzieliły drużyny w poszczególnych konkurencjach. Chociaż na wynik końcowy startujących drużyn miały także uzyskane punkty karne za nieregulaminowe wykonanie czynności.

Po zsumowaniu punktów z każdej konkurencji najlepiej zaprezentowała się w kategorii „A” drużyna OSP z Łekna, która zgromadziła 100 punktów i zdobyła pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się OSP z Wągrowca (109 punktów), a trzecie miejsce na podium uzyskała OSP z Sienna I (120 punktów). Podobną ilość punktów zdobyła OSP w Rąbczynie, która ćwiczenia bojowe wykonała w dłuższym czasie, a tym samym zajęła czwartą lokatę. Kolejne miejsca zajęły poszczególne OSP: Brzeźno Stare 123 punkty, Pawłowo Żońskie 128 punktów, Runowo 145 punktów, Kaliszany 154 punkty.

- „Teraz im pokażemy, wszyscy mają wyrównane szanse na jednej motopompie, będziemy się bacznie przyglądać” – twierdzono w pewnych kręgach na temat OSP w Łeknie, która cyklicznie zdobywa na zawodach czołowe miejsca. Również podczas tegorocznych zawodów strażacy z Łekna zabłysnęli swoimi umiejętnościami, wykonując wszystkie konkurencje w najszybszym czasie. Tylko OSP w Łeknie i Brzeźnie Starym nie otrzymały żadnych punktów karnych.

W kategorii kobiecej „C” wystartowała jedna drużyna z OSP w Łeknie, która została uhonorowana pucharem i dyplomem.

W kategorii CTIF trzy młodzieżowe drużyny dały pokaz swoich umiejętności, z których najwyżej została sklasyfikowana MDP z Runowa (966 punktów), drugie miejsce uzyskała MDP z Łekna (940 pkt.) i trzecie MDP z Sienna (838 pkt.)

Nie wystartowała w rywalizacji dorosła drużyna mieszana z OSP w Siennie II, która nie spełniała wymogów regulaminowych. Jako mieszana (dziewczęta i chłopcy) może występować w zawodach jedynie MDP.

Puchar Komendanta Miejsko – Gminnego Związku - Radosława Sierpowskiego za najlepiej wykonaną musztrę otrzymała OSP w Kaliszanach.

Dzięki zgromadzonym punktom OSP w Łeknie po raz kolejny przejęła Puchar Przechodni Wójta Gminy Wągrowiec – Przemysława Majchrzaka, a także zwycięską jednostkę uhonorowali pucharem zaprzyjaźnieni strażacy z Niemiec. Warto wspomnieć, że w 2015 roku - po trzykrotnym zwycięstwie - OSP w Łeknie otrzymała puchar przechodni na własność.

Miłym akcentem na zakończenie zawodów było podziękowanie Grzegorzowi Manikowskiemu – byłemu komendantowi miejsko – gminnego związku, któremu delegacja z OSP w Łeknie pod przewodnictwem prezesa Mariusza Kieliszczyka wręczyła szable.

Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Bogdan Smykowski – zastępca burmistrza miasta Wągrowca, Eugeniusz Piec – reprezentujący przewodniczącego Rady Gminy Wągrowiec, Paweł Golczyński – przewodniczący powiatowej komisji rewizyjnej związku, Zenon Urbański – honorowy prezes miejsko – gminny związku.

Laureaci zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami, a wszyscy uczestnicy i kibice mogli degustować przygotowana grochówkę.

Jan Maćkowiak

członek honorowy OSP